Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen ensimmäinen: Rovaniemellä vainajia kuljetetaan nyt erikoisvalmisteisella Teslalla

0:53Älä tee näin, jos kohtaat ruumisauton liikenteessäÄlä koskaan tee näin, jos kohtaat hautajaisauton liikenteessä. Katso videolta vinkit sujuvaan ja turvalliseen kohtaamiseen liikenteessä.
Julkaistu 11.08.2023 13:15

Ville Järveläinen

Viimeiselle matkalle on nyt mahdollista päästä Suomessakin arvokkaan äänettömästi sähköautolla. Lapissa on otettu käyttöön saattoautoksi muunnettu Tesla.

Rovaniemellä ja Kemijärvellä toimiva Hautauspalvelu Luoma-aho on hankkinut käyttöönsä tiettävästi Suomen ensimmäisen täyssähköisen hautajaisauton.

Toimitusjohtaja Markku Luoma-aho kertoo MTV Uutisille saaneensa pari viikkoa sitten puhelinsoiton luottomieheltään Ville Niskaselta. Niskasen yritys, oululainen Mobile-Stars, myy ja tuo Suomeen saattoautoja, ja nyt eteen oli ilmestynyt todellinen harvinaisuus.

Päätös auton hankkimisesta syntyi nopeasti.

Lue myös: Älä missään nimessä tee näin, jos kohtaat ruumisauton liikenteessä – "Melko tyypillinen reaktio"

– Meille on aina ollut todella tärkeää, että kalustomme on kunnossa ja tyylikästä ja pystymme tarjoamaan vainajalle arvokkaan viimeisen matkan, Hautauspalvelu Luoma-ahon Nina Kauppinen toteaa.

Yritys on jo parin vuoden ajan voinut suorittaa osan ajoista sähköllä, sillä autovalikoimassa on myös pistokkeesta ladattava Mercedes-Benz. Sen toimintamatka sähköllä on kuitenkin vain kolmisenkymmentä kilometriä, millä ei Lapissa pitkälle pötkitä.

– Se riittää Rovaniemen keskusta-alueella hyvin. Esimerkiksi sairaalasta kappeliin siirtymiseen ja lyhyempiin siunausajoihin, Luoma-aho toteaa, mutta sanoo maakuntiin lähdettävän dieselin voimin.

Luoma-ahon mukaan hautajaisauto on yksi monista asioista, joihin liittyen ihmisillä on usein toiveita. Vaikka täyssähköistä kuljetusta ei yritykseltä olekaan aiemmin erikseen tiedusteltu, uskovat he niin käyvän nyt, kun auto on olemassa.

Artikkeli jatkuu kuvan alla.

hautauspalvelu luoma-ahoMarkku ja Janne Luoma-ahon uusi työkalu on Tesla Model 3.Hautauspalvelu Luoma-aho

Ohikulkijat ihmettelivät

Tesla Model 3:sta saattoautoksi muutettu erikoisajoneuvo saapui Rovaniemelle eilen torstaina. Liikkeen eteen pysäköity auto herätti heti kiinnostusta ohikulkijoissa.

– Kyllä sitä useampi pysähtyi tuossa kuvaamaan ja ihmettelemään, Kauppinen kertoo.

Auto oli ensimmäistä kertaa ajotehtävissä perjantaiaamuna.

– Kyllähän se on ihmeellistä, kun autosta ei kuulu yhtään mitään, Luoma-aho sanoo.

Markku Luoma-ahon mukaan Tesla on ruotsalaisen Nilsson-korivalmistajan rakentama. Ajoneuvon hintaa Kauppinen ja Luoma-aho eivät kuitenkaan paljasta.

– Erikoisauto maksaa erikoisauton verran, he toteavat.

Lue myös: "Nakatkaa minut Lantikan perään ja kärrätkää Windsoriin" – prinssi Philip suunnitteli omaa ruumisautoaan 16 vuotta

Lisää aiheesta:

Lapissa on suorastaan pulaa uusista sähköautoista – muuttuvat kakkosautoista ykkösautoiksi: "Osoittautunut varmatoimiseksi"Sähköä sinivuokoille: Suomen poliisi hankki 20 sähköautoa – rakentaa myös oman latausverkostonUusi yhteiskäyttöautokonsepti rymistelee Helsinkiin, tavoitteena 60 autoa jo tänä vuonna – näin yritys aikoo välttää surullisenkuuluisan DriveNow:n kohtalonVirolainen sähköauto ei ole isoille ihmisille, ja sen kyydissä naamakin tulee kipeäksi – otimme nopeat tyypit sympaattisesta NobestaVirolainen Nobe 100 on hurmaava yhdistelmä Ford Angliaa ja Mummo Ankan hyrysysyä – se kuuluisa kahvinkeitinkin löytyyVain MTV.fissä: Suomen ensimmäinen Tesla-maasturi luovutettiin Jaakolle – hankinnan taustalla syviä syitä
SähköautotErikoisajoneuvotTeslaKuolemaPerhejuhlatAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"