Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viikko alkaa kohtuullisen lämpimänä: "Tilaisuus nauttia elokuun öistä"

Elokuu alkaa tänä vuonna kohtuullisen lämpimänä, ja selkeintä on öiseen aikaan. Isokarin majakka iltahämärässä 17. elokuuta 2014.
Elokuu alkaa tänä vuonna kohtuullisen lämpimänä, ja selkeintä on öiseen aikaan. Isokarin majakka iltahämärässä 17. elokuuta 2014. Lehtikuva
Julkaistu 31.07.2016 21:17

MTV UUTISET

Suomi kuuluu elokuun alussa matalapaineen alueeseen, minkä vuoksi sää on meillä epävakaista mutta lämpötiloiltaan tavanomaista.

Maanantaina jatkuvat sateet painottuvat Lappiin mutta kuurosateita kehittyy jonkin verran etelämpänäkin.

Etenkin etelärannikolla päivä voi olla sateinen ja pilvinen. Jatkossa kuurosateita kehittyy päivittäin eri puolille maata ja joukossa voi olla myös ukkosia.

Viikon päivälämpötilat ovat 20 asteen paikkeilla, Pohjois-Lapissa kuitenkin selvästi alemmat.

– Poutaisimmat ja selkeimmät hetket koetaan öisin ja kohtalaisen lämmintäkin on, joten nyt on hyvä tilaisuus nauttia elokuun öistä, ehdottaa MTV Uutisten meteorologi Liisa Rintaniemi.

Entä ovatko helteet palaamassa elokuun aikana?

– Seuraavan kerran helteistä ilmaa näyttäisi liikkuvan kohti Suomea viikonloppuna. Tämän hetken ennusteiden mukaan helteet jäävät kuitenkin Venäjän puolelle ja meidän iloksemme tulevat lähinnä runsaat vesisateet.

– Tyypillisesti elokuuhun on kuitenkin mahtunut myös muutama hellepäivä, lohduttaa Rintaniemi helteen ystäviä.30773492Ihmisiä rannalla Helsingissä 23. elokuuta 2015. Vuoden 2015 pisin helleputki koettiin loppukesästä. Kuva: LehtikuvaLehtikuva

Lisää aiheesta:

Käänne loppuviikon säässä – lämpö vie voitonKohta sade ropisee! Tältä näyttää heinäkuun sääViikko alkaa syksyisessä viileydessä – nähdäänkö viikonloppuna vielä pilkahdus kesää?Missä ovat kesähelteet? Meteorologi kertoo, kuinka yksi pieni seikka estää lämpöjen rantautumisen SuomeenVettä luvassa – perjantaina jopa kaupunkitulvat mahdollisia!Suomeen perjantaina kesän helteiden viimeinen henkäys – perään sateita ukkosineen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:56
    Yle

    Näillä sanoilla Ylen uutisankkuri Marjukka Havumäki jäi eläkkeelle

  • Eilen19:26
    Tulipalot

    Urhoollinen ohikulkija pelasti ihmisen palavasta talosta

  • Eilen18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • Eilen18:55
    Junat

    Oksa aiheutti häiriön Savon radalla – liikenne palaa normaaliksi

  • Eilen18:47
    Ukrainan sota

    HS: Hallituksessa yhteisymmärrys Ukrainan tukemisesta aseostoin USA:sta