Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreiden salamyhkäiset puheenjohtajakuviot kummastuttavat: "Omin voimin söhläävät tämän"

8:31Pöllöraati ruotii viikon kuumimmat puheenaiheet
Julkaistu 01.11.2018 10:57
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Vihreiden puheenjohtajaehdokkaiden kieltäytymiset vaikuttavat ensi kevään eduskuntavaaleihin, arvioi Huomenta Suomen Pöllöraadissa Helsingin Sanomien politiikan ja talouden toimittaja Marko Junkkari.

Katso koko keskustelu videolta!

Hänen mukaansa vihreät olisi voinut nousta kolmen suurimman puolueen joukkoon ensi kevään eduskuntavaaleissa.

– Ensi kevään vaaleista tulee osittain maahanmuuttovaalit ja sitten tulee isoja arvokysymyksiä konservatiivit vastaan liberaalit. Nyt tuntuu, että he omin voimin söhläävät tämän, Junkkari sanoo.

– Ensi kevään vaalit olisi ollut vihreiden momentum, Junkkari kommentoi.

Vahvat ehdokkaat kieltäytyneet

Viimeksi tänään vihreiden kansanedustaja Emma Kari tiedotti, ettei asetu ehdolle puheenjohtajaksi.

Sitä ennen entinen puheenjohtaja Ville Niinistö, puheenjohtajan sijainen Maria Ohisalo, kansanedustaja Olli-Poika Parviainen sekä entinen kansanedustaja Oras Tynkkynen ovat ilmoittaneet, etteivät ole ehdolla.

Ainoastaan Outi Alanko-Kahiluoto on kertonut olevansa valmis tehtävään.

"Tunkkainen prosessi"

Vihreiden puoluevaltuuskunta valitsee pätkäpuheenjohtajan Touko Aallon seuraajaksi tulevana lauantaina.

MTV Uutisten politiikan ja talouden toimituksen päällikkö Jussi Kärki pitää ironisena puheenjohtajatilannetta.

– Tämä on ironista, että kun he ovat läpinäkyvyyden ja avoimuuden puolustaja, niin heidän oma prosessinsa on tunkkainen, kabinettien touhua, ettei oikein tiedetä, ketä siellä on tulossa ehdolle.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Sofia Virran "asehankintafantasia" on tyrmistyttänyt vihreitäSDP:n syksyä sanelee hallituksen vastustaminen: "Samantien ajetaan soppatykit Hakaniemen torille"Eeva Lehtimäen kommentti: Vastuu ja valta jakaantui viherhimmeliksi Ohisalon tahdon mukaisesti – kenelle puolueessa soitetaan ensi keväänä?Jussi Kärjen kommentti: Vihreistä on tullut politiikan korvapuusti, tuttu ja turvallinen voi vedota keskiluokkaanVille Niinistö arvioi vihreiden pj-ehdokkaita – Touko Aallon masennuksesta: "Kyllä sen on täytynyt hänen aktiivisuuttaan julkisuudessa painaa"Vedonlyöntifirmalta yllätysratkaisu: Sulkee vedon vihreiden puheenjohtajasta
VihreätPolitiikkaPöllöraatiMaria OhisaloVille NiinistöTouko AaltoEmma KariOuti Alanko-KahiluotoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vihreät
  • 17.10.15:41
    Politiikka

    Paperittomien terveydenhuollosta repesi riita – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

  • 20.9.18:10
    Ukrainan sota

    Vihreät vaativat lisäpakotteita Venäjälle Ukrainan tukemiseksi: "Riittävän kovaa ja heti"

  • 17.9.16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • 16.9.18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 5.9.14:35
    Eduskunta

    Vihreät: Näin Suomesta voidaan tehdä hiilineutraali 10 vuodessa – "Piittaamattomuus ilmastokriisistä on haitallista myös taloudelle"