Vihdin poliisiampujaksi epäillyn Jorma Nyforsin taustalta löytyy useita oikeudenkäyntejä niin siviili- kuin rikosasioissakin. Yksi erikoisimmista on koivupöllien varkaus.
Helmikuisena lauantaiaamuna vuonna 2009 raaseporilaismies havaitsi, että hänen puupinollaan oli käyty. Kateissa oli useita kuutioita koivupuuta -kolmimetrisinä pölleinä. Lumihangessa näkyi jälkiä – kyse oli nosturilla varustetusta kuorma-autosta.
”Amatöörietsivät” varkauden uhrin apuna
Puunomistajan tuttava tuli paikalle, tutki jälkiä ja otti niistä valokuvia. Toinen tuttava puolestaan laittoi varkauden uhrille tekstiviestin seuraavana iltana ja kehotti käymään puupinolla: hän oli nähnyt jotain epäilyttävää.
Tämä tuttava oli nimittäin ajanut vastaavanlaisen, koivupuulla lastatun lava-auton perässä Karjaalla ja halusi varoittaa uhria. Valokuvat ottanut tuttava puolestaan vertaili kaksi viikkoa myöhemmin eräällä huoltoasemalla renkaanjäljistä ottamiaan kuvia Nyforsin Volvon renkaisiin. Ne täsmäsivät.

