Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vientiyritysten mukaan Venäjän hyökkäyssota painaa teknologiateollisuuden näkymiä – kasvu jatkuu: "Pahimmat uhkakuvat eivät ole toistaiseksi toteutuneet"

2:09Suomen suurimman vientialan teknologiateollisuuden tilaukset kasvoivat loppuvuonna vauhdikkaastiSuomen suurimman vientialan teknologiateollisuuden tilaukset kasvoivat loppuvuonna 2021 vauhdikkaasti
Julkaistu 03.05.2022 11:33

MTV UUTISET – STT

Yrityksistä 17 prosenttia arvioi, että henkilöstöä joudutaan lomauttamaan tai irtisanomaan sodan suorien tai epäsuorien vaikutusten takia.

Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on heikentänyt teknologiayritysten tilannetta ja näkymiä, mutta kasvu jatkunee kuluvana vuonna sodasta huolimatta, arvioivat yritysjohtajat Teknologiateollisuus ry:n kyselyssä.

Monet yritykset kuitenkin ilmoittavat, että liikevaihto supistuu, kannattavuus heikkenee, investointeja lykätään ja lomautuksiakin on tulossa. Yrityksistä 17 prosenttia arvioi, että henkilöstöä joudutaan lomauttamaan tai irtisanomaan sodan suorien tai epäsuorien vaikutusten takia.

Teknologiateollisuuden kyselyssä tiedusteltiin sodan vaikutuksia vientiyritysten liiketoimintaan. Kyselyyn vastasi 580 teknologiayritysten toimitusjohtajaa.

Tarjouspyyntökyselyn mukaan kysyntä oli vielä huhtikuussa kohtalaisen hyvällä tasolla, mutta yritysten väliset erot ovat Teknologiateollisuuden mukaan tällä hetkellä suuria.

– Osa yrityksistä tekee erinomaista tulosta, ja osa kamppailee kannattavuutensa kanssa.

– Epävarmuus taloudessa on kaiken kaikkiaan erittäin suurta, mutta onneksi kaikkein pahimmat uhkakuvat eivät ole toistaiseksi toteutuneet, sanoo johtaja, pääekonomisti Petteri Rautaporras tiedotteessa.

Nato-päätös voi hillitä maariskiä

Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Jaakko Hirvola arvioi, että esimerkiksi Suomen Nato-päätöksellä voidaan hillitä maariskiä, josta yritykset kantavat yhä suurempaa huolta.

Hirvolan mielestä myös muun muassa kehysriihessä tehty päätös investointilupien vauhdittamisesta tulee saada pikaisesti käytäntöön ja koskemaan kaikkia toimialoja.

Lue myös: Tutkija: Venäjä kostaa Suomelle, jos se liittyy Natoon – tuskin kuitenkaan sotilaallisesti

Kyselyn perusteella teknologiayritykset ovat sitoutuneet Venäjän vastaisiin pakotteisiin.

Pakotteiden huolellinen noudattaminen ei ole kuitenkaan yksinkertainen tehtävä, ja monet yritykset pelkäävät tahattomia virheitä ja niistä seuraavia sanktioita.

Teknologiateollisuus peräänkuuluttaa viranomaisille lisää resursseja ohjeistukseen ja neuvontapalveluihin, jotta yritykset selviävät virheittä yksityiskohtien viidakosta.

9:34Venäjä voi häiritä Suomea rajalla ja merialueillaVenäjä voi pyrkiä vaikuttamaan Suomen päätöksiin myös Nato-jäsenyyden jälkeen. Katso videolta tarkemmin, mitä tutkija sanoo tästä.

Lisää aiheesta:

Samppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä SuomeaSuomen taloustilanteessa kaksi toivonkipinää: "Plussalla ensi kertaa kahteen vuoteen"Suomalaisyritykset kokevat siirtyneensä uuteen aikakauteen: "Geopolitiikka vaikuttaa aiempaa suoremmin"Vientiyritykset huolissaan maailmantalouden tilanteesta – etenkin Trumpin tullit tapetillaHintojen nousulle ei näy loppua: Suomalaisyrityksistä 72 prosenttia suunnittelee korotuksiaTeknologiateollisuus vaatii hallitukselta pikimmiten uutta tukipakettia – noin 50 000 alan työntekijää lomautusten piirissä: "viennin pk-yrityksiä ei saa jättää pulaan"
Ukrainan sotaSodatTeollisuusYhteiskuntaTeknologiaVenäjäUkrainaNatoPakotteetMaailmanpolitiikkaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:07
    Rauhantunnustelut

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"

  • Eilen17:08
    Venäjä

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina

  • Eilen15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • Eilen15:08
    Venäjä

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • Eilen14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"