Kahden vuoden takaisissa Joensuun Kuninkuusraveissa neljänneksi sijoittuneella Tapsan Tahdilla oli viime vuonna pieniä murheita, eikä kilpailuista irronnut kuin kaksi totosijaa. Viimeistä kauttaan kilpaileva 15-vuotias ori haluaa vielä kerran näyttää parastaan.
Tapio Perttusen valmentama Tapsan Tahti on tehnyt loistavan kilpauran. Se on startannut 200 kertaa, joista on saavuttanut 18 voittoa ja 52 muuta totosijaa. Tähänastiset suurkilpailuvoittonsa 193 638 euron voittosumman kerännyt ori nappasi 12-vuotiaana Karjalainen-ajosta ja Suomen Cupista.
– Suomenhevonen on monesti parhaimmillaan vanhemmalla iällä, jos vain terveyttä piisaa. Vaikka hevonen on nyt 15-vuotias, ei sillä ole mitään estettä tulla samanlaiseksi kuin se oli 12-13-vuotiaana, Perttunen painottaa.
– Vaikka startteja on paljon, se ei ole millään lailla väsynyt kilpailemiseen. Hevonen on aina ollut vähän sellainen, että jättää aina vähän kilpailuissa varastoon. Isoja vaivojakaan ei uralla ole ollut.
Starttien myötä eteenpäin
Tänä vuonna Tapsan Tahti on kilpaillut kaksi kertaa. Ensimmäisessä tuli viides sija ja toisessa kilpailussa voitto johtavan rinnalta tuloksella 25,0/1620 metriä.
– Hevonen oli hyvä jo avauskilpailussa, mutta paransi vielä selvästi toiseen, Perttunen hehkuttaa.
Tänään ori saa Porin Kultaloimessa vastaansa muun muassa Polaran, Köppisen ja tauolta palavan Suivikkaan. Vaikka vastus koveneekin viime kerrasta, odottaa Perttunen hyvää sijoitusta myös tällä kertaa.

