Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Viljo-norppa, 124 kiloa, on elämänsä vedossa – "Se vaikutti hyväntuuliselta"

1:02Maailmanennätysluokan Viljo-norppa paistatteli kevätauringossa Haukivedellä
Julkaistu 07.07.2016 06:15
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Pian 40 vuotta norppien kintereillä olleen Juha Taskisen kiikareihin osui toukokuun lopulla vanha tuttu. Haukivedellä, Saimaan selällä seisovan vesikiven päällä loikoili Viljo, aikamiesikäinen norppa, jonka elopaino on todennäköisesti maailmanennätysluokkaa.

Vuosien ajan norppia seurannut, kuvannut ja tutkimusapulaisena Itä-Suomen yliopiston norppatutkimuksissa toiminut Taskinen kertoo seuraavansa Viljon elämää aina silloin tällöin.

– Se on monen vuoden takainen tuttavanorppa. On aina mukava käydä katsomassa, onko se paikalla vai ei.

Edellisen kerran mies päätti lähteä etsimään norppaa Haukivedeltä toukokuun lopulla.

– Olin reissussa yön yli. Aikaisin aamulla kiikaroin rantoja ja näin, että hylje makaa vesikivellä. Huomasin jo kaukaa, että se on Viljo, sillä se oli niin iso.

norppa
124-kiloinen Viljo-norppa on helppo tunnistaa massiivisen ulkomuotonsa ansiosta. Kuva: Juha TaskinenJT TASKINEN

Viljo on kooltaan maailmanennätysluokkaa

Viljo on helppo tunnistaa. Arviolta noin 20-30 vuoden ikään ennättänyt hylje punnittiin edellisen kerran seitsemän vuotta sitten. Silloin puntari kertoi eläimen painoksi ällistyttävät 124 kiloa.

Jopa yli kaksi kertaa keskivertonorppaa painavampi Viljo on Taskisen mukaan kooltaan maailmanennätysluokkaa.

Itä-Suomen yliopiston saimaannorppatutkimus suoritettiin kuitenkin kevätaikaan, jolloin norpat ovat erityisen hoikassa kunnossa.

– Silloin norpan paino on pienimmillään. Syksyllä kun se lihoo ja kerää rasvavarantoja talvea varten, sen paino nousee hyvinkin vielä noin 20-30 prosenttia. Siitä voi laskea sen talvipainon. Silloin se on todellinen jättiläinen.

"Muut ovat höyhensarjalaisia"

Keskimäärin norpat painavat Taskisen mukaan noin 50-65 kiloa. Viljon kaltaisia poikkeusyksilöitäkin kuitenkin on. 

– Suurin naaras on 97 kiloa keväällä painanut iso-Ritva ja 110 kiloa painanut Teemu. Muut ovat olleet aivan höyhensarjalaisia näihin verrattuna.

Taskinen arvioi, että Viljo on kasvanut kunnioitettaviin mittoihin suotuisten elinolosuhteiden, hyvän ravinnon ja kohdilleen osuneen geeniperimän ansiosta. 

Onnekkaiden tähtien alla kasvanut norppa näytti Taskisen mukaan toukokuussa erityisen hyvinvoivalta. 

– Se näytti voivan paremmin kuin pari vuotta sitten, kun sitä viimeksi seurailin. Nyt sen turkki oli erityisen hyväkuntoinen ja se vaikuttikin hyväntuuliselta, mies nauraa. 

Lisää aiheesta:

"Hyvänen aika, miten tuo voi olla hengissä?" – laiturilta löytynyt riutunut kuutti hoivattiin terveeksi "rasvapalloksi"Korkeasaareen pelastettu Topias-norppa on hoitajien mukaan utelias ja ruokaorientoitunut – "Melko rauhallinen pötkylä"Saimaan suurimmaksi norpaksi luonnehdittu Viljo löydetty rantaan jäätyneenä: "Se oli poikkeavan suurikokoinen yksilö"Sari löysi kotipihastaan keskeltä omakotitaloaluetta hylkeenpoikasen: "Kuutti olisi menehtynyt, jos emme olisi ottaneet sitä turvaan"Video: Julkkisnorppa Pullervo näyttää mallia, miten vietetään rento päivä – "norpassa on hyvin paljon suomalaisia piirteitä"Yli 200 norppayksilöä tunnistettu – Yleisöltä toivotaan norppakuvia tutkijoiden avuksi
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:28
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • 19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista