JYPin kolmen ottelun mittainen tappioton taival katkesi lauantaina Sveitsissä EV Zugin vieraana.
MAINOS
CHL-ottelut C Morella!
Sunnuntai:
HIFK - München klo 16.30 (myös Sub klo 16.40)
Tappara - Wolfsburg klo 18.50Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti!
Kylmän tehokkaasti viimeistelyssään onnistunut Zug kukisti vieraansa Champions Hockey Leaguen C-lohkon ottelussa maalein 6-3 (3-2, 3-0, 0-1).
Zugin 50-vuotisjuhlaottelu käynnistyi maali-iloittelulla, kun kotijoukkue kävi avauserässä jo 3-1 -johdossa tehomiehensä ja harhasyötöistä kylmästi rankaisseen Garrett Roen kahdella osumalla.
JYPin avausmaalin tykitti Juuso Vainio ja 14 sekuntia ennen erän päättymistä ylivoimalla syntynyt 3-2 -kavennus oli kapteeni Juha-Pekka Hytösen käsialaa.
Sen lähemmäs isäntiään ei JYP kuitenkaan enää missään vaiheessa yltänyt. Hurmion päälle saanut Zug lisäsi höyryä karaten toisessa erässä ratkaisevaan 6-2 -johtoon.
JYP pystyi vielä kavennukseen päätöserän puolivälissä Mikko Mäenpään ylivoimamaalilla, mutta se jäi sittenkin enää lähinnä loppunumeroiden kaunisteluksi.