Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Video: Ilmaiskut tärisyttivät sairaalaa Punaisen Ristin työntekijöiden vieraillessa paikalla Gazassa

0:29Punaisen ristin työntekijät vierailivat Gazassa – ohjukset viuhuvat lähimaastossaTältä räjähdykset näyttivät gazalaissairaalan luona.
Julkaistu 23.10.2023 12:51
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Palestiinan Punainen Puolikuu väittää, että Israel teki useita ilmaiskuja Gazaan samalla, kun Punainen Risti vieraili alueella.

Sunnuntaina sosiaalisessa mediassa julkaistulla videomateriaalilla kuuluu useita räjähdyksiä, samalla, kun kansainvälinen komitea vierailee paikallisessa Al Qudsin sairaalassa.

Videon jakanut uutiskanava Reuters kertoo pystyneensä paikantamaan videon sijainnin rakennusten ja opasteiden avulla.

Punainen Risti on kuvaillut kaiken kaikkiaan Gazan siviilien tilannetta huolestuttavaksi.

Suomen Punainen Ristin kansainvälisen avustustoiminnan johtaja Tiina Saarikoski kertoi MTV:lle aiemmin, että viime aikaisten iskujen laajuus on yllättänyt monet.

– Ihmiset ovat paniikissa, eivätkä uskalla liikkua. Monella joku omainen on kuollut tai koti tuhoutunut, hän kertoo.

Punaisen Ristin ja Punaisen Puolikuun kansainvälinen liike on maailman suurin humanitaarinen liike. Liikkeen tunnuksia ovat "Geneven risti" ja Punainen Puolikuu.

Lue myös:

Suomen Punainen Risti MTV:lle täysin saarretun Gazan tilanteesta: "Ihmiset ovat paniikissa, eivätkä uskalla liikkua"
GazaPunainen RistiIsraelUlkomaat
Toimittajan kuva
Juho Lauri
MTV Uutiset

Juho Lauri työskentelee MTV Uutisissa videotuottajana sekä uutistoimittajana.

Videotuottajana Juho Lauri vastaa uutispäivästä videokerronnan keinoin MTV Uutisten digitaalisilla alustoilla. Toimittajana hän on erikoistunut videovetoisiin uutisiin sekä suoriin lähetyksiin ja tutkiviin aiheisiin laajassa mittakaavassa.

Kuva- ja videovinkit sekä yhteydenotot: 

Lisää aiheesta:

Punainen Risti kertoo työntekijänsä kuolleen Gazassa Gazan viranomaiset: Israelin iskut surmasivat kymmeniä – moni oli odottamassa avustusten jakeluaKaksi Punaisen Ristin työntekijää kuollut iskussa GazassaPunainen Risti: Humanitaarinen apu Gazassa romahduksen partaallaLääkärit ilman rajoja: Jopa ambulansseja tulitetaan GazassaSuomen Punainen Risti MTV:lle täysin saarretun Gazan tilanteesta: "Ihmiset ovat paniikissa, eivätkä uskalla liikkua"

Tuoreimmat aiheesta

Gaza
  • ma16:25
    Donald Trump

    Trumpin ja Netanjahu tapasivat Floridassa

  • 26.12.202513:40
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Sairaala Gazassa sulki lähes kaikki toimintonsa polttoainepulassa

  • 24.12.202520:56
    Israel

    14 maata tuomitsi Israelin siirtokuntien laajentamisen Länsirannalla

  • 23.12.202523:30
    Israel

    Belgia mukaan Israelin vastaiseen kansanmurhasyytteeseen

  • 23.12.202520:27
    Israel

    Israel ei ministerin mukaan vetäydy Gazasta, vaan perustaa sinne siirtokuntia – "vaarallinen päätös", toteavat palestiinalaiset