Vexi Salmi lähetyksessä: En ole nähnyt yhtään laulajaa, jolla ei nousisi päähän
Sanoittaja-levytuottaja Vexi Salmi kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, miten kansansuosion aiheuttama ylpeys on luonnollista.
– En ole nähnyt yhtään sellaista laulajaa, jolla on luonnonlahjoja ja karismaa, ja jolla ei jossain vaiheessa hieman nousisi päähän. Jopa itselläni nousi, vaikka minulla ei ollut siihen aihetta, koska en ollut tähti, nauroi Vexi Salmi Studio55.fi-lähetyksessä.
Ylpeyden nouseminen päähän on Salmen mukaan inhimillistä, mutta siihen sopeutuminen on eri asia.
– On kysymys siitä, kuinka nopeasti tajuaa sen, mistä raha tulee ja kuka on palkanmaksaja. Se ei ole levy-yhtiö tai ohjelmatoimisto vaan yleisö, joka ostaa pääsylipun, tulee konserttipaikalle ja haluaa nähdä sen henkilön, jota rakastaa ja ihailee.
Vexi Salmi totesi, että Suomesta on löytynyt useita laulajia, jotka ovat olleet kansan rakastamia ja hyväksymiä. Rakastettuina he ovat saaneet erityisoikeuksia ja virheitään anteeksi. Tapio Rautavaaran, Olavi Virran ja Irwin Goodmanin lisäksi edesmennyt Kari Tapio oli yksi näistä tähdistä.
– Kun Kari meni lavalle, hän todella antoi yleisölle ja lauloi pitkään. Hän antoi kaiken, mitä yleisö tuli hakemaan, lauloi yleisön toivomia lauluja ja puhui yleisön kanssa.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän ohjelmasta, mitä muuta Vexi Salmi kertoi lähetyksessä.
Uusimmat
-
18:08
Raiteilla henkilövahinko – Helsingin ja Espoon välillä liikennöiville junille odotettavissa viivästyksiä
-
18:04
Hannes ja Netta Hyvönen odottavat lasta!
-
17:49
Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
-
17:35
Kalle Samoojalle paikka golfin kohutulle kiertueelle: "Nyt muuttui ura aika kertaheitolla"
-
17:25
Nerokas tapa tehdä joulutortut! Testaa helpot kuusitortut
-
17:15
Suomen tunnetuin sirkus ja tivoli yhdistävät voimansa – johtaja aloitti oman kiertue-elämänsä jo viikon ikäisenä: "Naamasta näkyy, onhan se rankkaa"
-
17:11
Tyhjä tuoli odotti Nobelin rauhanpalkinnon saanutta vangittua aktivistia: "Iranin kansa voittaa sorron"
-
17:10
Iran syyttää vangitsemaansa ruotsalaisdiplomaattia tiedustelutoimista ja korruptiosta
-
17:07
Englannin naisten liigassa hurja yleisöennätys – Arsenalin kotistadion lähes loppuunmyyty
-
17:06
Tukholmassa juhlitaan Nobel-voittajia – rauhannobelin noutivat vankilassa istuvan iranilaisaktivistin lapset
-
17:02
Kumpi kolaroi autonsa, kumpi on ärsyttävämpi? Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki haastettiin leikkimieliseen testiin suorassa lähetyksessä
-
17:00
Sihvonen kysyy ja vastaa: Kumpi on kovempi juuri nyt – Tappara vai Ilves?
-
16:58
Korjauksia jää tekemättä ja vastikkeita maksamatta, konkurssi uhkaa: Näin kiristyvä taloustilanne raastaa taloyhtiöitä
-
16:32
Kaasujalkaa syytä keventää – ajokeli muuttui surkeaksi isossa osassa maata
-
16:27
Hiihdon kohukiellosta tyrmäävät seuraukset Ruotsissa – Isometsä: "Aivan täydellinen katastrofi"
-
16:25
Kerttu Niskanen kertoi Viaplaylle kamppailusta karmeissa olosuhteissa: "Keli huononi suunnattomasti"
-
16:00
Norjalaisen käsittämätön "kuolonsukellus" ME-korkeudesta maha edellä – tätä ei kannata kokeilla itse
-
15:58
Lisäsopeutusten tarve on jopa miljardi euroa, arvioi VM:n budjettipäällikkö – kunnissa ollaan tyrmistyneitä vähennyksistä
-
15:45
Lapsipotilaat saavat Michael Monroen tunteikkaaksi: "On järkyttävän surullista"
-
15:36
Iso sääkäänne jouluviikolla – Pekka Poudan mukaan valkea joulu riippuu yhdestä asiasta: "Sitten se on lits ja läts"
-
Lataa lisää