Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Verkkosivun kaataminen on lähes yhtä helppoa kuin shoppailu, tarvitaan vain rahaa – palvelunestohyökkäyksen lähtöhinta on 10 dollaria tunnilta

1:50Näin voit ostaa minkä tahansa verkkosivun kaatamisen Tor-verkostaNäin verkkosivun saa kaadettua, jos vain rahat riittävät. Katso video.
Julkaistu 09.10.2019 06:17
Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Uutisissa kerrotaan usein eri tahoihin kohdistuneista palvelunestohyökkäyksistä. Harva kuitenkaan tietää sitä, että niiden toteuttaminen on lopulta varsin helppoa.

Tämä käy ilmi toimittaja Ina Mikkolan uutuusohjelmasta Ina <3 Suomi, jonka ensimmäisessä jaksossa on perehdytty siihen, miten helppoa on ostaa minkä tahansa verkkosivun kaataminen Tor-verkosta.

Ratkaisevana tekijänä on ainoastaan raha, sillä sitä hyökkäykseen tarvitaan.

– Kun bottimestareilla on bottiverkkonsa valmiina, he laittavat ilmoituksen pimeään verkkoon. Ilkivallan teko onnistuu, kun menee tor-verkkoon ja hakee tietoa hajautetusta palvelunestohyökkäyksestä, sanoo kertoo tietoturvayhtiö F-Securen edustaja ohjelmassa.

F-securen mukaan hyökkäyksen lähtöhinta on 10 dollaria tunnilta. Aivan kuin shoppailisi verkossa vaikkapa meikkejä, mikä tarkoittaa sitä, että tuskin mikään verkkopalvelu on täysin turvassa palvelunestohyökkäyksiltä. 

Lisää aiheesta:

Sadoille suomalaisille varoitusviesti keskusrikospoliisilta
F-Securen Hyppönen: Iskut suomalaisten ministeriöiden sivuille todennäköisesti venäläistä alkuperää – "Näyttävä tapa osoittaa mieltä verkossa"
Tiedätkö oikeasti, mihin kahvinkeittimesi ja robotti-imurisi ovat yhteydessä? Poliisilta varoitus kyberuhasta: "Me kuluttajat olemme koko ajan askeleen jäljessä"
Ethän koskaan avaa tällaisia sähköposteja? Uutuusohjelma paljastaa, miten nopeasti hakkeri kaappaa tietokoneen
Tietoturvallisuusjohtaja kritisoi palvelunestohyökkäyksiin varautumista: "Samaan koriin laitetaan liian monenlaisia kananmunia"
Suurin osa palvelunestohyökkäyksistä kohdistuu yksittäisiin ihmisiin – asiantuntija: "Lopputulos voi olla kaamea"
KyberturvallisuusRikosF-SecureKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kyberturvallisuus
  • ti16:28
    Microsoft

    Microsoft Teamsista löytyi haavoittuvuuksia

  • ti05:00
    Israel

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 15.10.13:10
    Rikosepäilyt

    Poliisi varoittaa uudenlaisesta huijauksesta – pankin turvahenkilönä esiintynyt vei naiselta 24 000 euroa

  • 12.10.17:03
    S-pankki

    S-Pankin verkkosivuilla häiriöitä, syynä palvelunestohyökkäys

  • 7.10.10:56
    Rikos

    Näin rikolliset kaappaavat nyt puhelinliittymiä