Lähipäivinä on edessä yksi iso merkkipaalu Koillisväylän eli Pohjoisen merireitin avautumisessa: Venäjä hinaa elokuun aikana ensimmäisen kelluvan ydinvoimalansa paikalleen Venäjän Kaukoitään.
Akademik Lomnosov-niminen ydinvoimala-alus on hinattu Suomenkin ohi, lataamattomana tosin, ja nyt se on ladattu Murmanskin satamassa käyttövalmiiksi. Seuraavaksi uiva ydinvoimala hinataan Jäämeren reittiä pitkin toiselle puolelle mannerta, Pevekin pikkukaupunkiin Venäjän Kaukoitään.

Venäjän ydinteollisuuden uusi ylpeys, Akademik Lomonosov -alus on joka suhteessa harvinainen laitos. Ulkonäöltään ja kooltaan se vastaa karkeasti Ruotsin-laivaa. Pituutta on 144 metriä ja leveyttä 30 metriä. Laiva se ei kuitenkaan varsinaisesti ole.
– Se on ehkä maailman ainoa teolliseen käyttöön tehty ydinvoimalaitos joka on lautalla, kuvailee Säteilyturvakeskuksen projektipäällikkö Kim Söderling.
– Se ei ole laiva, siinä ei ole omaa moottoria eikä köliä. Alus hinataan saattueessa paikalleen Pevekiin.
Moottorin sijaan aluksessa on jotain aivan muuta: Oma ydinvoimala, joka tuottaa 70 megawatin tehon. Se ei ole kovin paljon, jos vertaa vaikkapa Olkiluotoon, jonka yksikin reaktori tuottaa liki 900 megawatin tehot. Silti uiva ydinvoimala on merkittävä avaus Venäjän ydinteknologiasektorille. Teknologia mahdollistaa mm. rakentamisen siellä missä se on kätevintä ja energian käytön jossain toisaalla.
"Voimala valmiina pakettina Siperiaan"
Akademik Lomonosov on rakennettu Pietarissa.


