Olkiluoto 2 -laitosyksikkö on kytketty valtakunnan verkkoon.
Olkiluodon kuluvan vuoden vuosihuollot on sen myötä saatu päätökseen, kertoo Teollisuuden Voima.
Olkiluoto 2:n vuosihuolto alkoi 25. toukokuuta ja päättyi tiistaina.
Vuosihuollon tärkeimpiä töitä olivat muun muassa suojarakennuksen ja eristysventtiilien tiiveyskokeet, suojarakennuksen sähköläpivientien vaihdot ja höyrynerottimen uusintaan liittyvät mittaukset.
Ongelmat viivästivät huoltotöitä
Vuosihuolto kesti yhdeksän päivää suunniteltua pidempään teknisten ongelmien takia.
Uudessa polttoaineen siirtokoneessa oli teknisiä vaikeuksia, ja reaktorin tarkastuksiin käytetty tarkastuslaitteisto rikkoontui.
Rikkoontumisen seurauksena reaktoriin päätyi mahdollisesti osia, joiden etsintä- ja poistotöihin kului aikaa.
Olkiluoto 3 -laitosyksikön vuosihuolto valmistui 29. huhtikuuta, ja Olkiluoto 1 -laitosyksikön polttoaineenvaihtoseisokki päättyi 22. toukokuuta.
Olkiluoto 3:n vuosihuolto kesti alle 60 päivää, ja Olkiluoto 1:n vuosihuollossa meni 11 päivää. Näiden vuosihuollot saatiin odotettua nopeammin valmiiksi.