Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän dopingsotkussa uusi käänne – vaikutuksia jopa Huuhkajiin?

20:26Doping varjostaa mm-urheilua – MTV kertoo uusimmat tuulet valvonnan huipultaVideolla MTV Uutiset Live käsittelee dopingia./All Over Press
Julkaistu 26.11.2019 09:31
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Maailman antidopingtoimiston Wadan komitean suositus sulkea Venäjä urheilukilpailuista ja niiden järjestämisestä neljän vuoden ajaksi ei uhkaa jalkapallon EM-kisojen järjestelyjä, vannoo Venäjän kisatapahtumista vastaava Aleksei Sorokin. 

Wada tiedotti esityksestään maanantaina. Komitean mukaan Venäjän Wadalle toimittamasta dopinglaboratoriodatasta on poistettu tietoja tai muutettu niitä. 

Wada päättää Venäjän kohtalosta 9. joulukuuta, ja jos se puoltaa komitean suositusta, Venäjä ei saa osallistua joukkueena suuriin urheilukisoihin eikä järjestää niitä neljän vuoden aikana.

Venäjä on jo järjestäjänä yhdessä suurtapahtumassa, jalkapallon EM-kisoissa ensi kesänä. Turnauksen B-lohkon otteluita pelataan Pietarissa. Myös Huuhkajilla voi olla edessä matka Pietariin, sillä ensi kertaa arvoturnaukseen selvinnyt Suomi pelaa kisoissa joko A- tai B-lohkossa. 

Järjestelykomitean johtaja Aleksei Sorokin pitäisi sitä outona, jos Venäjän kisaisännyyteen yritettäisiin vaikuttaa, koska järjestelyt ovat jo niin pitkällä. 

– Toivomme, että Wadan suosituksia käsitellään asianmukaisella tavalla. Minun on vaikea ajatella kisaisännyyden poistamisen mahdollisuutta tai mahdottomuutta. Voimme reagoida tähän uutiseen vain jatkamalla valmistautumista. Olen kuullut kollegoiltamme (Euroopan jalkapalloliitossa Uefassa), että järjestelyihimme ollaan tyytyväisiä, Sorokin kommentoi TASS:n mukaan. 

– EM-kisojen tulevaisuudesta päätetään neuvotteluissa Uefan kanssa, ei Wadan. En näe tällä hetkellä mitään syytä sille, että päätöksiä pitäisi käydä läpi uudestaan. 

EM-kisojen lohkoarvonta suoritetaan tulevana lauantaina. Huuhkajilla on yhtä iso todennäköisyys päätyä A- tai B-lohkoon. A-lohkossa pelaa varmasti kisaisäntä Italia, B-lohkossa Belgia, Venäjä ja Tanska.  

Lisää aiheesta:

Paljastus kulissipelistä: Venäjä saa sittenkin jatkaa jalkapallon MM-karsintoja?Venäjä saattaa menettää jääkiekon MM-kisat – René Fasel varoittaa edessä olevan CAS-päätöksen seurauksista: "Erittäin vakava ongelma"Kansainvälinen jääkiekkoliitto seisoo tulenaran MM-hankkeen takana – tarvitseeko jääkiekko oman Riku Riskinsä?Rene Fasel sai Roman Rotenbergilta käännösapua – kommentoi suomalaismedian väitteitä Venäjän MM-kisojen siirtämisestä Kansainvälinen jääkiekkoliitto puolustaa Venäjää dopingmyrskyn keskellä: "Toivomme todella, ettei päätös ole poliittinen"Suomalaisasiantuntija nimesi Venäjän mahdollisuuden vapautua dopingpannasta – "Tällaisesta rikkomuksesta on rangaistava"
EM-jalkapalloVenäjäDopingJalkapalloHuuhkajatUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle