Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjällä alkaa maanlaajuinen palkallinen koronantorjuntaloma

2:58Venäjän pahenevaa koronatilannetta täytyy pitää uhkana Suomelle, sanoo ylilääkäri –"Ilman muuta huolettaa"Venäjän pahenevaa koronatilannetta täytyy pitää uhkana Suomelle, sanoo ylilääkäri – "Ilman muuta huolettaa"
Julkaistu 30.10.2021 09:16

MTV UUTISET - STT

Koronaviruksen kurittamalla Venäjällä alkaa tänään maanlaajuinen palkallinen loma. Viikon kestävä loma osuu yhteen koulujen lomien kanssa, ja sen tarkoitus on vähentää ihmisten kontakteja.

Loman aikana venäläisiä on kehotettu pidättäytymään matkustamasta, jotta maan koronatilanne ei pahenisi. Venäjällä koko pandemian ajalta tilastoiduista koronatartunnoista ja -kuolemista yli 10 prosenttia on todettu viimeisen kuukauden aikana.

Heikentyneeseen koronatilanteeseen on nähty syyksi maan matala rokotusaste. Vain noin kolmasosa venäläisistä on täysin rokotettuja. Presidentti Vladimir Putin on kehottanut kansalaisia rokottautumaan.

Lue myös: Moskova meni 10 päiväksi lähes kokonaan kiinni, maassa jälleen koronakuolemaennätys – parjattua Sputnikia yritetään mainostaa tehokkaammin

Niinistö tapaamisen jälkeen: Putinista välittyi "varovaisuus" koronan osalta

Venäjällä raportoidaan ennätysmäärä koronakuolemia päivä toisensa jälkeen – epäluulo venäläisrokotetta kohtaan on yksi syy synkkään tilanteeseen

Lisää aiheesta:

Venäjän massiivinen koronasulku päättyi – tartunnat ja kuolemat jatkavat nousuaanEnnätykset paukkuvat taas koronatartuntojen määrässä Venäjällä – Vladimir Putinin määräämä lomaviikko ei estänyt taudin leviämistäPutin määräsi uusia koronarajoituksia kuolleiden määrän kasvaessa – presidentti yllättyi rokotteesta kieltäytyvien suuresta määrästäMoskovassa uudet pelisäännöt: Ravintolaan ei asiaa ilman koronatodistusta ja rokottamattomat etätöihinDeltavariantti kiristää otettaan Moskovasta – kuolleita enemmän kuin koskaan pandemian aikanaPutinilta kova korona-veto: Venäläisille ensi kuussa 10 päivää vapaata töistä
VenäjäKoronavirusKoronarokotusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 10:51
    Romania

    Venäjä kiisti loukanneensa Romanian ilmatilaa droonilla – syytti Ukrainaa "provokaatiosta"

  • 06:17
    Ukrainan sota

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • 06:00
    Ilmatilaloukkaus

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • Eilen20:59
    Tanska

    Aftonbladet: Venäläinen kalastusalus pulassa Ruotsin vesillä, viranomaisoperaatio käynnissä