Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä ylistää Trumpin päätöstä

Presidentti Vladimir Putin ja Venäjän valtiollisen sijoitusrahaston johtaja Kirill Dmitrijev Moskovassa 2. huhtikuuta.
Presidentti Vladimir Putin ja Venäjän valtiollisen sijoitusrahaston johtaja Kirill Dmitrijev Moskovassa 2. huhtikuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 04.04.2025 05:25

MTV UUTISET – STT

Neuvottelijan mukaan erimielisyyksiä Yhdysvaltojen kanssa on edelleen ja niiden ratkaisemiseksi tarvitaan useita tapaamisia.

Yhdysvaltain-suhteita lämmittelevä Venäjän valtiollisen sijoitusrahaston johtaja Kirill Dmitrijev kertoo, että hän keskusteli Yhdysvaltain-vierailullaan mahdollisesta yhteistyöstä arktisella alueella ja harvinaisten maametallien saralla.

Myös maiden välisen lentoliikenteen palauttamiseksi on hänen mukaansa tehty töitä ja siinä toivotaan edistyttävän.

Dmitrijev myöntää, että erimielisyyksiä Yhdysvaltojen kanssa on edelleen. Hänen mukaansa tarvitaan vielä useita tapaamisia, jotta kaikki erimielisyydet voidaan ratkaista. Dmitrijev kommentoi asiaa videoyhteydellä venäläistoimittajille.

– Vuoropuhelu, ratkaisuprosessi, se vie aikaa. Mutta se etenee ehdottomasti myönteisellä ja rakentavalla tavalla, hän sanoi.

Valkoinen talo ei välittömästi kommentoinut Dmitrijevin Yhdysvaltain-vierailun keskusteluja. 

Yhdysvaltalaismedian mukaan Dmitrijev saapui maahan keskiviikkona ja hänen oli määrä tavata presidentti Donald Trumpin erityislähettiläs Steve Witkoff Valkoisessa talossa.

Lue myös: Trumpin Grönlanti-puheiden takaa voi löytyä Putin – Pentagonin dokumentti paljastaa pelot

USA:lta huolestunut arvio Putinin arktisesta armeijasta

Ylistystä tuontitulleille

Dmitrijev on ylistänyt presidentti Trumpin määräämiä uusia tuontitulleja ja korostanut, ettei Venäjä ole listalla maista, joihin niitä on kohdistettu. 

Venäjä tosin on jo Yhdysvaltojen massiivisten talouspakotteiden kohteena Ukrainassa käymänsä hyökkäyssodan vuoksi.

Yhdysvallat ja Venäjä ovat viime aikoina lämmitelleet välejään samalla, kun maat ovat neuvotelleet aselevosta Ukrainaan. Venäjä on toivonut Yhdysvaltojen höllentävän Venäjää vastaan asetettuja pakotteita välien parantuessa.

Lue myös: Analyysi: Trumpin tullit osoittavat, missä USA:n viholliset ovat – katse kääntyy Venäjään

Dmitrijev on korkea-arvoisin Yhdysvalloissa vieraillut Venäjän edustaja sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssotansa Ukrainassa runsaat kolme vuotta sitten. 

Yhdysvallat poisti Dmitrijevin väliaikaisesti pakotelistaltaan, jotta maan ulkoministeriö pystyi myöntämään tälle viisumin vierailua varten.

Dmitrijev on Venäjän presidentti Vladimir Putinin läheinen neuvonantaja. Hän on ollut osa venäläisdelegaatiota, joka on neuvotellut Saudi-Arabiassa yhdysvaltalaisviranomaisten kanssa Ukrainan tilanteesta.

Lue myös: Stubb nosti esiin USA:n haluamat jäänmurtajat: Sille on syynsä, miksi vierailin telakalla

3:40Trump käy kauppasotaa kovilla tulleilla – miten ne iskevät Suomeen?Trump käy kauppasotaa kovilla tulleilla – miten ne iskevät Suomeen?

Lisää aiheesta:

Axios: USA ja Venäjä tekevät salassa rauhansuunnitelmaa Ukrainaan – tämä siitä tiedetäänUSA: Keppiä Venäjän öljyjäteille, koska Putin ei ollut rehellinen – pakotteet iskevät myös TeboiliinKreml: Witkoffin ja Putinin keskustelut Ukrainasta rakentaviaCNN: Venäläisneuvottelija Yhdysvaltoihin ensimmäistä kertaa yli kolmeen vuoteenKommentti "superälykkäästä" Putinista huolestuttaa neuvotteluiden alkaessaVideovälähdys vahvistaa: Rubion ja Lavrovin odotettu tapaaminen alkoi Saudi-Arabiassa
VenäjäYhdysvallatKauppasotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 22:44
    Ukrainan sota

    Hallinnon sekava viestintä hämmentää USA:ssa – "Täällä on oltu ihmetyksen vallassa"

  • 22:11
    Ukrainan sota

    Rubio neuvotteluista Ukrainan kanssa: "Meillä on nyt perusasiakirja" – MTV seuraa

  • 22:03
    Ukrainan sota

    Andrii tekee kaikkensa, jotta Ukrainalla olisi virtaa talveen – tällaista on rankka työ sähköyhtiön valmiusryhmässä

  • 20:03
    Ukrainan sota

    Tällainen on Euroopan rauhansuunnitelma: Ukraina ei saisi vallata miehitettyjä alueita takaisin

  • 19:50
    Ukrainan sota

    MTV Genevessä: USA:n ja Ukrainan neuvottelut edistyvät, mutta valmista ei tule vielä