Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä valloitti taas kaksi uutta kylää – Käihkö: "Ukraina on hätää kärsimässä"

Ukrainan sotilas BMP-rynnäkkövaunun vieressä Itä-Ukrainan Donetskin alueella maaliskuussa. Kuvituskuva.
Ukrainan sotilas BMP-rynnäkkövaunun vieressä Itä-Ukrainan Donetskin alueella maaliskuussa. Kuvituskuva.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 08.05.2024 15:09
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

STT

Venäjä on vallannut Ukrainan Kyslivkan ja Novokalynoven kylät Itä- ja Koillis-Ukrainassa, väittää Kremlin puolustusministeriö uutistoimisto Reutersin mukaan.

Väitetyt valloitukset ovat tapahtuneet alueilla, joilla Venäjä on edennyt hitaasti, mutta tasaisesti oikeastaan koko alkuvuoden ajan.

Novokalynove sijaitsee Itä-Ukrainassa Donetskin alueella Avdijivkan kaupungin lähettyvillä. Venäjä valtasi Avdijivkan helmikuussa.

Venäjällä on laajempi hyökkäys käynnissä myös Koillis-Ukrainassa Harkovan alueella, jossa juuri raportoidusti vallattu Kyslivkan kylä sijaitsee.

Ote Itä-Ukrainan rintamatilanteesta. Punaiset nuolet ovat Venäjän hyökkäyksiä. Vaaleamman punaisella on merkattu alue, jonka Venäjä on vallannut noin viimeisen kahden viikon aikana. Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group.Ote Itä-Ukrainan rintamatilanteesta. Punaiset nuolet ovat Venäjän hyökkäyksiä. Vaaleamman punaisella on merkattu alue, jonka Venäjä on vallannut noin viimeisen kahden viikon aikana. Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group.Kartta: The War in Ukraine / Black Bird Group.

Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin vieraileva tutkija Ilmari Käihkö kertoo STT:lle, että Ukraina on tällä hetkellä "hätää kärsimässä". Ukraina kärsii sekä ammus- että miehistöpulasta.

Venäjän etenemistä Käihkö kuvailee "hitaaksi ja kalliiksi". Vaikka Venäjä ei ole kyennyt suuriin läpimurtoihin, ei Ukraina myöskään ole löytänyt keinoja pysäyttää Venäjän eteneminen.

Ukrainan varustepulaa tulee jossain vaiheessa ainakin hetkellisesti auttamaan Yhdysvaltain äskettäin läpi mennyt apupaketti. Sotilaspulaa helpottaakseen Ukraina kiristi liikekannallepanolakiaan.

Lisää Ilmari Käihkön näkemyksiä Ukrainan sodan tilanteesta voi lukea alla olevasta linkistä.

Lue lisää: Ilmari Käihkö ihmettelee: "Miksi Venäjä ei ole käyttänyt hyväksi mahdollisuuttaan?"

9:53Voiko Ukrainan saama aseapu muuttaa sodan suunnan?

Voiko Ukrainan saama aseapu muuttaa sodan suunnan?

Lue myös: "Hätäinen vastahyökkäys" kostautui – Ukraina menetti arvokkaita Abrams-tankkeja, kuvat todistavat

Ukrainassa suuri ilmahyökkäys – voimaloissa vakavia vaurioita, Puola aktivoi ilmavoimansa

Tällaista on Venäjän "piilosodankäynti" –  tietokirjailija Jessikka Aron mukaan varoitukset tulevat kymmenen vuotta myöhässä

Lisää aiheesta:

Venäjä väittää: Uusi valloitus Harkovassa – "Läpimurtojen mahdollisuus kasvaa"Kiivaat taistelut jatkuvat Avdijivkan kaupungin ympärillä Itä-Ukrainassa –  MTV seurasi sotaaVenäläisjoukot jatkaneet Avdijivkan kaupungin saartoyritystä lähellä Donetskin kaupunkia –  MTV seurasi sotaaBritannia: Nyt taistellaan Putinin pääpuolustuslinjasta – Ukraina väittää Venäjän menettäneen päivässä 600 sotilastaVenäjä kuskaa bunkkereita ja vähiä sotilaitaan Etelä-Ukrainaan – brittitiedustelu: "Kreml ottaa vastahyökkäyksen uhan vakavasti"Ukraina: "Venäjä hyökkää kaikista suunnista" – Britannian mukaan Kreml haaveilee jättimotista
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • 17:10
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • 12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • 09:58
    Donald Trump

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla