Yhdysvalloissa presidentti Donald Trumpin vaalikampanjan Venäjä-kytkösten tutkinta on poikinut syytteet kolmelle kampanjassa mukana olleelle. Asiasta kertovat lukuisat amerikkalaisviestimet.
Trumpin entinen kampanjapäällikkö Paul Manafort on saamassa syytteen muun muassa salaliitosta Yhdysvaltoja vastaan sekä rahanpesusta. Hän on antautunut liittovaltion poliisille FBI:lle, ja hänelle on määrä lukea syytteet lähitunteina.
Syytekirjelmässä mainitut tapahtumat eivät liity Manafortin toimintaan vaalikampanjassa.
Trump kommentoi uutista korostamalla Twitterissä, että epäillyt rikokset tapahtuivat ennen kuin Manafort tuli mukaan vaalikampanjaan. Trump painotti, ettei hänen kampanjallaan ollut salaliittoa Venäjän kanssa.
Manafort liittyi Trumpin kampanjajoukkoihin maaliskuussa 2016, ja hänet ylennettiin kampanjapäälliköksi saman vuoden toukokuussa. Elokuussa hän erosi tehtävästään. Eron syytä ei koskaan kerrottu julkisuuteen, mutta juuri ennen eroa Manafortin oli uutisoitu saaneen pimeästi miljoonia dollareita Ukrainan ex-presidentin Viktor Janukovitshin puolueelta. Häntä on tutkittu muun muassa rahanpesusta ja verorikoksista.
Syytteen saa myös Manafortin entinen liikekumppani Rick Gates, joka avusti Trumpin kampanjaa yhdessä Manafortin kanssa. New York Timesin mukaan Gatesin nimi esiintyy asiakirjoissa, jotka liittyvät Manafortin Kyprokselle perustamiin yhtiöihin, joiden kautta hän vastaanotti maksuja poliitikoilta ja liikemiehiltä Itä-Euroopassa.
Myös Gates on antautunut FBI:lle. CNN:n mukaan hän ja Manafort odottavat syytteiden lukua oikeustalolla.