"Vedonlyönti suurempi ongelma kuin doping"
Laittoman urheiluvedonlyönnin yhteys järjestäytyneeseen rikollisuuteen tekee Suomessakin paljastuneesta jalkapallovilpistä kansainvälisesti merkittävää.
Vedonlyöntiä yritetään kitkeä uudenlaisella urheilujärjestöjen, kansainvälisen poliisin Interpolin ja laillisten peliyhtiöiden yhteistyöllä.
- Laiton vedonlyönti on urheilun perustan kannalta paljon suurempi ongelma kuin doping, sanoo Veikkaus Oy:n toimitusjohtaja Risto Nieminen, joka toimii myös kansainvälisen World Lottery Associationin puheenjohtajana.
Niemisen mukaan paljastunut jalkapallovilppi on nostanut tietoisuutta siitä, että tällaista voi tapahtua. Se on omiaan johtamaan toimiin, joilla urheilujärjestöt voivat parantaa omaa toimintaansa.
- Urheilun on otettava vedonlyöntivilppi vakavasti, Nieminen sanoo.
Suomi ei erityisasemassa
Laittomassa vedonlyönnissä liikkuvat niin valtavat rahasummat, etteivät ne avaudu tavallisin ihmisen käsityskyvylle. Ongelma on maailmanlaajuinen, eikä Suomen jalkapalloilu ole Niemisen mielestä sen houkuttelevampi rikollisjärjestöille kuin muutkaan eurooppalaiset jalkapallosarjat.
- Suomen tilanne ei poikkea mitenkään siitä, mitä tilanne on muualla, Nieminen toteaa.
Kotimaisten jalkapalloseurojen huono talous nousee ajoittain otsikoihin siksi, että pelaajat hakevat palkkojaan palkkaturvasta tai seurat kamppailevat saadakseen kokoon uskottavan summan seuraavaa pelikautta varten. Samanlaisia ongelmia on muuallakin, kun vain mennään sarjatasoissa alemmas.
- Alasarjatkin ovat vedonlyönnin kohteina, Nieminen muistuttaa internet-aikakauden piirteestä.
Ottelujen lopputulosten lisäksi vetoja välitetään monesta peliin liittyvästä tilanteesta: kumpi joukkue saa seuraavan kulmapotkun tai rajaheiton, kuinka monta keltaista korttia ottelussa annetaan jne.
- Vedonlyöntivilpin todentaminen vaatii sitä, että siinä mukana olleet ihmiset tulevat todistamaan. Se ei tietysti ole helppoa, jos vastapuolella on järjestäytynyt rikollisuus, joka ei kaihda keinoja, Nieminen sanoo.
Fair play myös talouteen
Niemisen mukaan seurojen taloudellinen reilu peli on olennaista vilpin kitkemisessä. Ei ole yhdentekevää, pumppaako joku miljardööri jatkuvasti rahaa suurseuraan.
- Tuollaisissa tilanteissa tulee aina mieleen, mistä raha on peräisin. Siitä juuri yritetään päästä eroon, Nieminen sanoo.
Olennaista olisi saada seurat toimimaan sellaisella budjetilla, jonka ne pystyvät omalla toiminnallaan kattamaan.
- Urheilun on muututtava läpinäkyvämmäksi, kehitettävä säännöstöjä taloudelle ja tehtävä eettiset pelisäännöt. Suomessa pelaajasopimuksissa on jo määritelty, mitä pelaaja saa tehdä, mutta useimmissa maissa näin ei ole, Nieminen sanoo.
Pelaajat eivät välttämättä tajua, millaista hallaa he urheilulle ja lajilleen tekevät, kun he etsivät vilppiin syyllistymällä itselleen taloudellista turvaa. Järjestäytynyt rikollisuus ei paljasta heille lonkeroitaan.
(MTV3-STT)
Uusimmat
-
20:00
Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo perustelee murtoaan: "Tämä on hätätilanne"
-
19:59
Björn Wahlroos ymmärtää yliopistoa valtaavia opiskelijoita, mutta "he ovat väärässä"
-
19:47
Niinistö ohitti mielenosoittajat Helsingin yliopistolle saapuessaan kommentoimatta – heristi sormeaan vararehtorille
-
19:47
Aivan jäätävää epäonnea SM-liigan isossa väännössä – Ilves ja Tappara sähläsivät oman maalin kummassakin päässä!
-
19:45
Näin presidentti Niinistö vastasi yliopistolta lähtiessään opiskelijoiden huoleen: "Kuulostaa tutulta"
-
19:20
Ilves tuli karjuen ovista Tampereen tulikuumassa taistossa – Tappara horjahti tämän koppimaalin keinoin
-
19:18
Tämä karmiva törkytemppu toi juniorikiekkoilijalle jättimäisen pelikiellon
-
19:10
Bruce Springsteen peruu terveydellisten syiden takia kaikki loppuvuoden keikkansa
-
19:08
Jukka Jalonen salamyhkäisenä Antti Pennasen suuren illan äärellä, SM-liiga kiinnostaa tulevaisuudessa – "Tämähän ei varmaan leviä tästä eteenpäin"
-
19:06
Useita kuollut ampumavälikohtauksessa Rotterdamissa
-
19:01
Luonnollinen ehkäisy kiinnostaa useita – lääkäri muistuttaa parisuhteen vaikeasta paikasta: "Tulee ihan turhaa stressiä"
-
19:00
Miksi koulukiusaamista ei saada kitkettyä? Näille tahoille vastuu kuuluu: "Iso riski on, että kun alle 15-vuotiaista tehdään rikosilmoitus, asia jää siihen"
-
18:57
Ulkoministeri Valtonen MTV Uutisille: Yleensä kansainvälisiä sopimuksia koskeva kansalaisaloite ei etene eduskunnassa
-
18:56
Voimakas räjähdys sai talot tärisemään Uzbekistanissa, yli 160 loukkaantui – jysäys videolle
-
18:44
Tappara kiinnostunut Petri Kontiolasta – urheilupomolta paljonpuhuva vastaus mahdollisista neuvotteluista
-
18:24
Maanpuolustusyhdistyksen juhlavieras tympääntyi mielenosoittajaan Helsingin yliopistolla ja näytti keskisormea
-
18:09
8 Mile -elokuvassa Eminemiä vastaan räpännyt näyttelijä Nashawn Breedlove, 46, on kuollut
-
17:50
Venäjä kasvattaa puolustusmenojaan liki 70 prosentilla ensi vuonna – MTV seuraa sotaa
-
17:41
Kansalaisaloite Venäjän konsulaatin lakkauttamiseksi Ahvenanmaalla sai allekirjoitukset täyteen, mutta ei näillä näkymin tule etenemään eduskunnassa
-
17:33
ES-energiajuomaan toivottu muutos: Näin erotat uuden ja vanhan tölkin kaupassa
-
Lataa lisää