MTV Uutiset kertoi, että Uudessa Lastensairaalassa muilla kuin sydänkirurgian erikoisaloilla leikkausta jonottaa noin 330 lasta, joista noin joka kolmas on jonottanut yli lakisääteisen puoli vuotta. Vastuumisterin mukaan Suomessa vallitsee asiakkaan valinnanvapaus eli "jos muualla hoitoa saa nopeammin, niin asiakkaalla on oikeus siirtyä toiseen sairaalaan".
MTV Uutiset kysyi sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juusolta, mitä väliä sillä on, että edes sairaimpien lasten tapauksessa hoitotakuuta ei noudateta, mihin seuraamuksiin tämä johtaa, ja miksei ministeriö priorisoi lasten hätää.
– Muistutan, että julkisessa erikoissairaanhoidossa asiakkaalla on Suomessa valinnanvapaus eli jos muualla hoitoa saa nopeammin, asiakkaalla on oikeus siirtyä toiseen sairaalaan. Hoito on mahdollista myös toisessa EU-maassa samoin kustannuksin kuin mitä hoito maksaisi Suomessa, kommentoi Kaisa Juuso (ps.).
Lue myös: MTV Uutisten tiedot: Joka kolmas lapsi on jonottanut leikkausta yli lakisääteisen puoli vuotta - Sairaalajohtaja kertoo, kuinka pienellä väellä Suomen terävimmän hoidon arki pyörii
"Operatiivinen vastuu palveluiden järjestämisestä on hyvinvointialueilla"
Juuso pitää tilannetta valitettavana.
– Pidän erittäin valitettavana, että hoitotakuussa ei pysytä. Operatiivinen vastuu palveluiden järjestämisestä on hyvinvointialueilla. Ministeriön rooli on ohjata ja tukea sekä säätää lakeja ja siinä teemme parhaamme. Erikoissairaanhoidon valvontavastuu on Valviralla, ministeri kertoo.
Valvira ei voi antaa vielä arviota mahdollisista seuraamuksista
MTV Uutiset tiedusteli asiaa myös Valviralta. Valvirasta todetaan, että julkisen terveydenhuollon on järjestettävä kaikille potilaille heidän terveydentilansa edellyttämä terveyden- ja sairaanhoito riippumatta potilaan iästä.
