Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varoitus erittäin huonosta ajokelistä: Pelti rytissyt eri puolilla Suomea

2:22Perjantai 13.12. Etelään saapuu lisää sateitaAleksi Jokelan tuore ennuste: Etelään saapuu lisää sateita, Lapissa paukkuu pakkanen.
Julkaistu 13.12.2024 20:44

MTV UUTISET – STT

Lumisade ja liukkaat tiet ovat aiheuttaneet useita peltikolhuja ja huonontaneet ajokeliä eri puolilla Suomea, kerrotaan Fintrafficin Tampereen tieliikennekeskuksesta.

Suomeen saapunut voimakas lumipyry on johtanut ajoittain hyvinkin heikkoon näkyvyyteen ja liukkaisiin teihin. Erityisen haastavaa ajokeli on ollut Pirkanmaalla ja Kaakkois-Suomessa.

Fintrafficin mukaan sään aiheuttamilta vakavilta onnettomuuksilta on toistaiseksi vältytty.

Lue myös: Alkutalven pakkasennätys meni rikki, 30 pakkasasteen raja ylittyi Lapissa

– Aika reilusti on kaiken näköisiä peltikolhuja ollut. Tällä hetkellä ei mitään sen vakavampaa ole tullut tietoon, liikenneoperaattori Juho Anttonen Tampereen tieliikennekeskuksesta kertoi seitsemän aikaan illalla.

Ambulanssi ja henkilöauto kolaroivat Kokkolassa

Kokkolassa Kajaanintiellä sattui perjantaina alkuillasta liikenneonnettomuus, jossa osallisena olivat ambulanssi ja henkilöauto. Keski-Pohjanmaan pelastuslaitoksen mukaan kaikki osallisina olleet neljä ihmistä vietiin sairaalahoitoon.

Ambulanssissa oli onnettomuushetkellä kolme ihmistä, joista yksi oli potilas, pelastuslaitokselta kerrotaan.

Onnettomuuspaikan ajo-olosuhteita pelastuslaitokselta kuvailtiin tavanomaisen talvisiksi. Liikenne oli paikalla poikki noin tunnin ajan.

Luvassa runsaita lumisateita

Huonojen sääolojen ennustetaan jatkuvan viikonlopun yli. Ilmatieteen laitos kertoo ajokelin muuttuvan lauantaiaamusta alkaen paikoin erittäin huonoksi lumi- tai räntäsateen, pöllyävän lumen ja lumisten teiden vuoksi.

Erittäin huonosta ajokelistä lauantaina varoitetaan Satakunnassa, Kanta-Hämeessä, Päijät-Hämeessä, Kymenlaaksossa, Pirkanmaalla, Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla.

Huonoa ajokeliä on luvassa myös Varsinais-Suomessa, Uudellamaalla, Keski-Suomessa, Etelä-Savossa ja Keski-Pohjanmaalla.

– Kuljettajien on syytä varautua vaikeisiin ajokeleihin, varoitti Anttonen.

Ilmatieteen laitoksen lännestä maan lounaisosan yli kaakkoon liikkuva matalapaineen alue tuo viikonloppuna mukanaan runsaita lumisateita.

mukaan

Varsinkin Pohjanmaalta Kymenlaaksoon ulottuvalla alueella lunta voi Ilmatieteen laitoksen mukaan sataa lauantaina 15–25 senttiä.

Lue myös: 

Viikonlopuksi luvassa hurjaa säätä – lunta voi tulla jopa 30 senttiä

Tähdenlentoja voi nähdä viikonloppuna jopa 70 tunnissa

Lisää aiheesta:

Sää teki tepposet aamuliikenteelle – onnettomuuksia useilla paikkakunnillaMTV seuraa karmean kelin vaikutuksia: Pakettiauto ajoi nokkakolarin ambulanssin kanssa Vesannolla – kaksi loukkaantunut vakavastiNyt varovasti! Tänään on jälleen kaameiden ajokelien päivä Etelä-SuomessaMTV Uutiset seuraa säätilaa: Huomiselle luvassa erittäin huonoa ajosäätä – tiet vaarallisia myös jalankulkijoilleMTV seuraa lumimyräkän etenemistä: Turun moottoritie poikki Helsingin suuntaan nostotyön takiaNyt rytisee pelti! Vaarallisen kelin varoitus suuressa osassa maata – lunta voi tulla kymmeniä senttejä
LiikenneonnettomuudetSääLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • Eilen21:02
    Poliisi

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • Eilen11:36
    Espoo

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"

  • Eilen10:48
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimien pakettiauto nokkakolarissa vakavin seurauksin – syyn uskotaan selvinneen

  • to14:36
    Kehä III

    Onnettomuus Kehä III:lla Vantaalla

  • ti16:23
    Paltamo

    Vakava onnettomuus: Puolustusvoimien pakettiauto ja henkilöauto törmäsivät, useita loukkaantuneita