Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vantaalaismies vei tajuttoman avopuolisonsa jääkylmään suihkuun – nainen virui hyisen veden alla yli 10 tuntia ja löytyi kuolleena

Kuvituskuva. Epäilty rikos tapahtui heinäkuun alussa Vantaalla.
Kuvituskuva. Epäilty rikos tapahtui heinäkuun alussa Vantaalla.MTV Uutiset
Julkaistu 13.01.2023 05:39
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Poliisi tutkii Vantaalla poikkeuksellista kuolemantapausta, jossa 1970-luvulla syntynyttä miestä epäillään avovaimonsa törkeästä kuolemantuottamuksesta ja törkeästä pahoinpitelystä. Poliisin mukaan nainen oli löydettäessä virunut jääkylmässä suihkussa yli 10 tuntia.

Nainen löydettiin kuolleena pariskunnan yhteisen asunnon kylpyhuoneesta heinäkuussa.

Poliisi uskoo, että naisen avopuoliso oli pahoinpidellyt naista ja vienyt naisen sitten kylmän suihkun alle. Mies hälytti apua pariskunnan yhteiseen kotiin poliisin mukaan vasta yli 10 tuntia myöhemmin yöllä, kun nainen oli jo kuollut.

Poliisi on aiemmin kertonut, että nainen oli löydettäessä pahoin kylmettynyt. Ruumiin lämpötila oli alle 20 astetta.

Tapauksen tutkinnanjohtaja Tero Tyynelä kertoo, että epäilty on selittänyt toimintaansa suihkuun viemisen osalta sillä, että hänen tarkoituksenaan olisi ollut jollain tapaa herätellä naista.  

– Tapahtumiin on liittynyt jonkinlaista päihteiden käyttöä, Tyynelä sanoo.

Ei pystynyt sulkemaan hanaa itse

Poliisi uskoo, että nainen on ollut tilanteessa kykenemätön auttamaan itseään tai sulkemaan hanaa.

Tyynelä ei voi kommentoida kaikkia asiaan liittyviä yksityiskohtia, mutta hänen mukaansa päihteiden käyttö liittyy naisen avuttomaan tilaan.

Tyynelän mukaan epäilty mies on kertonut tapahtumista kuulusteluissa, mutta Tyynelä korostaa, että kyse on epäillyn omista näkemyksistä.

– Se, mitä epäilty on kertonut, liittyy lähinnä tähän päihteiden käyttöön. Hän on toiminut näin herättääkseen naiset tästä hänellä olleesta tilasta.

Poliisi uskoo, että pariskunta oli myös riidellyt ennen naisen kuolemaan johtanutta tilannetta.

Ei enää tappoepäilyä

Aiemmin poliisi kertoi epäilevänsä naisen avopuolisoa taposta. Tutkinnan edetessä rikosnimike on lieventynyt.

Enää miestä ei epäillä tahallisesta henkirikoksesta. Miehen ei uskota aiheuttaneen naisen kuolemaa tahallaan.

Rikosnimikkeet ovat silti kovat. Asiaa tutkitaan nyt törkeänä kuolemantuottamuksena, törkeänä pahoinpitelynä sekä heitteillepanona.

Tutkinnanjohtaja Tyynelä kertoo, ettei naisen varsinaisena kuolemansyynä epäillyistä tapahtumista huolimatta ole ollut ulkoinen väkivalta tai hypotermia. Aiemmin poliisi arvioi, että kuoleman olisi aiheuttanut nimenomaan kylmyys.

Tyynelä ei avaa poliisin tietoon tullutta tarkkaa kuolinsyytä, mutta kertoo kyse olevan kaiken naisen kohtaaman yhteisvaikutuksesta.

Joiltain osin tutkinnassa on jäänyt asioita myös arvoitukseksi.

– Kysymyksiä jää kyllä avoimeksi tässä tutkinnan loppuvaiheessa, Tyynelä sanoo.

Tapaukseen ei uskota liittyvän muita henkilöitä avopariskunnan lisäksi.

Miehellä kova rikostausta

Tapauksen esitutkinnan valmistumiselle ei ole määräpäivää, mutta Tyynelän mukaan juttu siirtyy syyttäjän pöydälle lähitulevaisuudessa.

1970-luvulla syntynyt mies oli esitutkinnan alkuvaiheessa vangittuna, mutta hänet on sittemmin vapautettu tutkintavankeudesta.

Miehellä on runsaasti rikostaustaa muun muassa omaisuus- ja väkivaltarikosten saralta. Mies on aiemmin saanut useita tuomioita sekä vankeusrangaistuksia.

Nyt poliisin tutkimien rikosten uskotaan tapahtuneen 8.–9. heinäkuuta viime kesänä.

Lue aiempi juttu: Vantaan hypotermiataposta epäillyllä karu rikostausta – tämä tapauksesta tiedetään nyt

Lisää aiheesta:

Syytteet hämärästä henkirikoksesta: Mies vei naisen jääkylmään suihkuun ja antoi virua yli 10 tuntiaPoliisi teki löydön Ullanlinna-tutkinnassa: Vaimon murhan motiivina mahdollisesti rahaUllanlinnan surma saattaa muuttua murhatutkinnaksi – epäilty on paljastanut, mihin oli kuljettamassa vaimonsa ruumistaVanhuksen mysteerimurhasta syyte Mikkelissä: Epäilty on tavallinen nuori mies, joka ei puhu teosta mitään – riehui juhlissa edeltävänä päivänäVantaan hypotermiataposta epäillyllä karu rikostausta – tämä tapauksesta tiedetään nytNuorta miestä yritettiin lavastaa syylliseksi raakaan verityöhön Vantaalla, uskoo poliisi – myös uhrin vuokranantaja joutui tahtomattaan murhan tapahtumapaikalle
RikosepäilytKuolemaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:13
    Puolueet

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"

  • to15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • ke16:25
    Liikennerikokset

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla

  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi