Venäjältä vanginvaihdossa Eurooppaan tuodut toisinajattelijat kiittivät tiedotustilaisuudessa vanginvaihdon mahdollistaneita, mutta yksi kertoi joutuneensa vanginvaihtoon vastoin tahtoaan.
Oppositiopoliitikko Ilya Jashin, joka ei ollut hakenut Venäjän presidentti Vladimir Putinilta armahdusta, kertoi tiedotustilaisuudessa, että hän ei ollut halunnut lähteä Venäjältä ja hänet oli otettu vanginvaihtoon vastoin omaa tahtoaan.
– En antanut suostumustani tulla lähetetyksi Venäjän ulkopuolelle, hän sanoi.
– Se mitä tapahtui 1. elokuuta ei ollut vanginvaihto. Tämä on karkottaminen Venäjältä vastoin tahtoani. Ensimmäinen toiveeni (Turkin) Ankarassa oli ostaa lippu ja palata Venäjälle, hän kertoi.
Haluaisi palata Venäjälle, mutta se estäisi tulevat vanginvaihdot
Jashin kertoi, että hänen tavoitteensa on isänmaallisena ihmisenä palata Venäjälle ja tehdä siitä vapaa. Hän kuitenkin totesi, että hänelle oli tehty selväksi, että jos hän palaa Venäjälle, vanginvaihtoja ei ole luvassa enää tulevaisuudessa. Hän kuvaili tätä emotionaalisesti sietämättömäksi.
Hän kertoo myös Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n edustajan todenneen hänelle, että jos hän palaa Venäjälle, ”hänen päivänsä päättyvät kuin Navalnyilla”. Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi kuoli venäläisessä vankilassa viime helmikuussa.

