Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat huhti-kesäkuussa vuoden takaisesta

Lehtikuva
Julkaistu 21.08.2024 08:19(Päivitetty 21.08.2024 08:27)

Emilia Aho

emilia.aho@mtv.fi

STT

Hypon pääekonomisti Juho Keskisen mukaan omakotitalojen kaupan käynnistyminen antaa odottaa itseään. 

Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat huhti-kesäkuussa 6,8 prosenttia vuoden takaisesta, mutta nousivat 0,8 prosenttia edellisestä neljänneksestä, kertoo Tilastokeskus.

Vanhojen omakotitalojen kauppoja tehtiin Tilastokeskuksen mukaan huhti-kesäkuussa noin 8 prosenttia vähemmän kuin vuotta aikaisemmin vastaavana ajankohtana.

Suurissa kaupungeissa vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat 2,8 prosenttia ja muualla maassa 7,9 prosenttia vuoden takaisesta. 

Hinnat laskivat eniten alle 20 000 asukkaan kunnissa.

Kaupankäynnistyminen antaa odottaa itseään

Hypon pääekonomisti Juho Keskisen mukaan omakotitalojen kaupan käynnistyminen ottaa aikansa.

– Kauppaa tukevat loppuvuonna paitsi laskevat korot, myös laskeneet hinnat ja painuvat asuinkustannukset. Sähkön hinnan lasku tukee omakotiasujia, mutta omakotitalojen kaupan käynnistyminen antaa vielä odottaa itseään.

– Kun vanhojen osakeasuntojen kaupat kääntyivät keväällä varovaiseen kasvuun, vaikuttaisi siltä, että omakotitalojen kauppa käynnistyy vasta pidemmällä viiveellä.

Maapohjien kiinteistöveron kiristyminen on hillinnyt omakotitalojen hintakehitystä vuoden alusta, mutta samalla toteutettu kiinteistöjen varainsiirtoveron lasku kolmeen prosenttiin tukee osaltaan omakotitalokauppaa.

Hintojen pieni nousu tammi maaliskuun tasolta kertoo Keskisen mukaan alkukesän tavanomaisesta kausivaihtelusta.

– Vaikka kiinteistökauppa kyntääkin vielä verrattain maltillisella tasolla, näyttäisi siltä, että omakotitaloja laitetaan myyntiin aiempaa vilkkaammin, mikä on tyypillisesti edellytys uuden kodin hankinnalle. 

Keskinen kertoo myyntipalstoilla olevien omakotitalojen lukumäärän olevan koko maassa kaksinkertainen vauhdikkaan korona-ajan kevätkuukausiin verrattuna. 

– Asuntokaupan ketjut avautuvat hitaasti, mutta loppuvuosi voi myös yllättää positiivisesti, kun kuluttajat ovat kriittisempiä lähinnä uusien yhtiövelkaisten asunto-osakeyhtiöiden kohdalla, pääekonomisti arvioi.

Lisää aiheesta:

Helmikuu asuntomarkkinoiden hiljaisin sitten laman alun, Vantaalla asuntojen arvosta on sulanut jo yli 10 prosenttiaAsuntojen hintojen lasku jatkui – yhdellä paikkakunnalla yli 10 prosentin pudotusVanhojen omakotitalojen hinnat painuivat: Täällä lasku ollut suurintaAsuntojen hinnat laskussaAsuntojen hinnat nousivat korkojen noususta ja Venäjän hyökkäyksestä huolimattaVanhojen omakotitalojen hinnat nousussa – kaupat laskussa
AsuminenTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • Eilen08:11
    Home

    Kosteus tunkee asuntoihin – tämä merkki on syy homehuoleen

  • 10.9.01:30
    Omistusasuminen

    Omistusasunnon saa nyt valtion tukemaa vuokra-asuntoa halvemmalla – "Ei mitään järkeä"

  • 8.9.13:15
    Ranska

    Tiesitkö? Asuntokauppajärjestely Ranskassa on kuin vedonlyöntiä myyjän kuolemasta

  • 4.9.07:22
    Kela

    Kelan kehotus ei toiminut: Vain harva toimeentulotukea saava vaihtoi halvempaan asuntoon

  • 3.9.15:57
    Rakentaminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin