Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhempien ei kannata huolestua lasten nirsoilusta

lapsi
lapsiCopyright Alma Media Oyj 2000
Julkaistu 04.10.2001 10:45

Pikkulasten niukka syöminen ja ruualle nirsoilu on vanhempien huolena tuikitavallinen. Psykologian maisteri Susanna Saarilehdon mukaan tällaisia lasten lieviä, arkipäivän syömisongelmia on tutkittu vähän, vaikka tutkimustiedolla olisi keskeinen merkitys vakavampien ongelmien ennaltaehkäisyssä. Turun yliopistossa väitökirjaansa tekevä Saarilehto kiinnostui omassa tutkimuksessaan selvittämään, onko niukasti syövien lasten energian saannissa, ruokailurytmissä ja kasvussa eroja normaalisti syöviin ikätovereihin verrattuna.

Alustavat tutkimustulokset osoittavat, ettei vanhemmilla ole aihetta suureen huoleen. Niukkaruokaiset 5-vuotiaat olivat keskimäärin normaalisti syöviä ikätovereitaan pienikokoisempia sekä pituudeltaan että painoltaan, mutta eivät kokoonsa nähden syöneet ikätovereitaan vähemmän. Niukasti syövien lasten ikätovereitaan pienempi kokokaan ei ollut vähäisemmän syömisen seurausta, vaan he olivat olleet jo syntyessään jonkin verran verrokkejaan pienikokoisempia. Saarilehto arveleekin, että lapsen pienikokoisuus saattaa olla vanhempien alkuperäisenä huolena. - Vanhempi kokee helposti, että pienikokoinen lapsi syö huonosti. Pienikokoisen lapsen syömiseen saatetaan kiinnittää myös enemmän huomiota, tutkija pohdiskeli.

Aterioilla nirsoillaan helpommin

Lasten ruokailurytmit sen sijaan erosivat selvästi toisistaan: niukkaruokaiset 5-vuotiaat saivat päivittäisestä energiastaan pienemmän osuuden lounaasta ja päivällisestä ja suuremman osuuden välipaloista kuin ikätoverinsa. Saarilehdon mukaan tämä on merkkinä siitä, että kunnon aterioilla nirsoillaan helpommin, ja tätä sitten kompensoidaan syömällä runsaampia välipaloja. Saarilehto muistutti, että tämä johtaa kuitenkin helposti ongelmaa ylläpitävään kierteeseen. - Vanhemmat voisivat rajoittaa välipalojen syöntiä ja huolehtia siitä, että välipalat ovat terveellisiä, hän neuvoi.

Saarilehto toivoi vanhemmilta myös rennompaa suhtautumista lasten nirsoiluun, sillä lapsen syömisten jatkuva tarkkailu ja huolehtiminen voivat pitää kierrettä yllä. - Vanhemman tehtävänä on päättää ruuan laadusta ja aikataulusta, mutta lapsen tehtävä ja oikeus on päättää paljonko hän syö vai syökö ollenkaan. Lapsella on luontaisesti kyky säädellä omaa energian saantiaan, Saarilehto huomautti. (Finfood)

Lisää aiheesta:

Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotonaTämän ikäisenä kuultu musiikki on sinulle merkityksellisintä – suuri suomalaistutkimus selvittiPitäisikö tippiä jättää 1 vai 50 euroa? Palkitulta tarjoilijalta selvä mielipideIso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuuSami Sykkö nimeää suomalaisten muotimerkkien helmasynninMarcus, 27, söi neljä pannupihviä lounasbuffetissa – valtava kohu
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 17:27
    Musiikki

    Tämän ikäisenä kuultu musiikki on sinulle merkityksellisintä – suuri suomalaistutkimus selvitti

  • 17:24
    Ruoka

    Pitäisikö tippiä jättää 1 vai 50 euroa? Palkitulta tarjoilijalta selvä mielipide

  • 15:07
    Lapset

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • 12:52
    Muotimaailma

    Sami Sykkö nimeää suomalaisten muotimerkkien helmasynnin