Kesän lähestyessä poliisi on huolissaan nuorten ja lasten turvallisuudesta. Vapaa-ajan ja joutenolon seurauksena toimettomat lapset voivat päätyä tekemään ratkaisuja, joita katuvat myöhemmin.
Vanhempi konstaapeli Maija Aunio ottaa esille sen, että kesäpäivinäkin nuorten tulee pitää järki kädessä sen suhteen, mitä julkaisevat verkossa.
– Millaisia salaisuuksia, kuvia tai videoita siellä itsestään jakaa. Tietty varovaisuus pitää muistaa, mitä lähettää ja kenelle, Aunio muistuttaa.
Saako lapsen kännykkää tutkia?
Vaikka vanhemmat haluaisivat tietää, mitä nuoren puhelimella on, lähtökohta on, ettei lapsen kännykkää saa luvatta katsoa.
– Lapsella on oikeus luottamukselliseen viestintään ja viestintäsalaisuuteen, Aunio toteaa.
Hän kuitenkin muistuttaa, että samalla huoltajalla on paitsi oikeus myös velvollisuus huolehtia lapsen hyvinvoinnista. Tämä voi tuoda oikeuden tutustua kännykän sisältöön.
– Esimerkiksi jos vanhempi pelkää, että lapsi on rikoksen tekijä tai uhri, niin tällainen peruste tällaiselle kännykän pläräämiselle voisi olla, hän sanoo.
Myös päihteet huolettavat poliisia
Poliisi kehottavat muutenkin avoimeen ja luottamukselliseen keskusteluun lapsensa kanssa, jotta tämän mahdolliset huolet ja ongelmat tulevat ilmi. Vaikeistakin asioista on syytä puhua ruokapöydässä.
