Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtteri-myrsky porhaltaa Suomen yli: Tällaisen lumipeitteen se tuo – merialueilla pahin on edessä huomenna

5:10Miltä Valtteri-myrskyn tila näyttää iltapäivästä? Meteorologi Aleksi Jokela kertooKatso MTV Uutiset Liven sääkartoilta, miten Valtteri-myrsky porhaltaa Suomen yli!
Julkaistu 29.01.2022 19:09

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Valtteri-myrsky on rantautunut tänään Suomeen ja sen myötä Etelä-Suomen lumipeite on kasvamassa reippailla lukemilla.

– Myrskyn keskus kulkee tästä maan lounaispuolelta. Se tuo kaikkein kovimmat myrskyt läntisille merialueille. Runsaimmat sateet osuvat maan eteläosaan. Sade voi kestää pitkälle sunnuntai-iltaan asti, sanoo Forecan meteorologi Aleksi Jokela.

– Sakeimmat pyryt alkavat etelässä yhdeksän aikaan illalla. Samaan aikaan alkavat tuulet voimistua.

Etelä-Suomeen voi Jokelan mukaan sataa jopa kymmeniä senttimetrejä lunta. Suurin osa sateista jää Oulusta etelään ulottuvalle vyöhykkeelle.

– Voimakkaimmat sateet alkavat loppuillasta. Lounais-Suomessa sade on märempää. Siellä lunta ei tule maahan niin paljon kuin pääkaupunkiseudulta itään ulottuvalla vyöhykkeellä. Täällä lunta voi kertyä sunnuntai-iltaan mennessä jopa 30 senttimetriä. Maan keskiosaankin saadaan lunta 10-20 senttimetriä.

Tuuli jatkaa voimistumistaan merialueilla huomenna.

– Huomenna on kaikkein voimakkaimmat oikein kunnon myrskytuulet. Läntisillä merialueilla tuuli voi nousta jopa yli 25 metriin sekunnissa. Myös pohjoisilla merialueilla myrskyää vielä pitkään sunnuntai-iltaan asti.

Myrsky on aiheuttanut viivästyksiä raideliikenteessä ja sen odotetaan myös vaikuttavan lentoliikenteeseen jonkin verran. Ajokeli on käynyt erittäin huonoksi monin paikoin. Tästä artikkelista voit seurata myrksyn etenemistä tarkemmin.

Lisää aiheesta:

Tuhoisa syysmyrsky valtaa Suomen tänään – Pekka Pouta kertoo, mikä tekee siitä erityisen pirullisenNäin Valtteri-myrsky iskee Suomeen: jopa 40 senttiä lunta, sähkökatkoksia ja äärimmäisen kehnot ajokelit Tuulinen sää on riepotellut Suomea tänään: "Kerran 10–20 vuodessa osuu tällainen myrsky kohdalle"Näin syysmyräkkä moukaroi Suomea, paikoin jo mielettömiä sademääriä – meteorologi kertoo, mihin ja milloin se iskee: "Sisämaassakin tuuli tuntuu"Suomen yllä mellastaa tänään ärhäkkä matalapaine – luvassa sateita ja kovia tuulia: "Puuskissa menee selvästi myrskyrajan yli"Talvimyräkkä runnoo tänään Etelä-Suomea, mustan joulun ennusteet eivät kartalta katoa – Pekka Pouta: "Tämä on aika jännä päivä"
MyrskytSääMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Myrskyt
  • 14.11.10:23
    Sähkökatkot

    Lapissa pyryttänyt liki hirmumyrskylukemin – maaseutu pimeni

  • 9.11.20:45
    Espanja

    Myrskyaallot riehuivat Teneriffalla – ainakin kolme kuollut

  • 8.11.21:52
    Brasilia

    Ilmakuvat Brasiliasta: Kaupunki tuhoutui muutamassa minuutissa

  • 31.10.07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"

  • 30.10.18:02
    Luonnonmullistukset

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"