Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas törkykäytöksen kohteena – David Coulthard esittää vaatimuksen George Russellille: "Muuten on oltava huolissaan hänen tulevaisuudestaan"

Julkaistu 19.04.2021 14:19
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Muun muassa Mika Häkkisen ja Kimi Räikkösen tallikaverina toiminut David Coulthard syyttää Williamsin George Russellia Imolan GP:n kolarista, jonka myötä niin Russell kuin Mercedeksen Valtteri Bottas joutuivat keskeyttämään. Coulthard jakaa kritiikkiä erityisesti siitä, miten Russell käyttäytyi kolarin jälkeen.

Russell väitti heti kisan jälkeen, että Bottas olisi aiheuttanut törmäyksen peittoliikkeellään.

– Jokainen kuljettaja saa puolustaa sijoitustaan, mutta 330 km/h vauhdissa on kunnioitettava tilanteen vaarallisuutta, Russell murisi.

LUE: Valtteri Bottas paljasti F1-kohukolarin kulissikeskusteluista: "En todellakaan ole se, jota tuosta voi syyttää"

Williamsin brittikuski syyllistyi törkytemppuun, kun hän marssi kolarin jälkeen Bottaksen luo ja läpsäisi suomalaiskuskia.

Russell päätyi entisen F1-kuskin ja nykyään Channel 4 -kanavalle kommentaattorina toimivan David Coulthardin silmätikuksi.

– En usko, että tuo kolari ja siihen liittyvä kokonaisuus oli mikään hänen uransa kohokohta, Coulthard muotoili, jatkaen:

– Hän on tulevaisuuden tähti, loistava kuski ja yleensä hyvin järkeviä asioita puhuva nuori kaveri. Nyt adrenaliini vei hänet mukanaan. Hänen on otettava vastuu tapahtuneesta.

Coulthard heitti myös uhkakuvia Russellin suuntaan.

– Jos hän ei ota vastuuta, niin silloin on oltava huolissaan hänen tulevaisuudestaan. Koska tuo aiheuttaa särön hänen julkisuuskuvaansa, Coulthard toteaa, viitaten nuoren britin käytökseen.

LUE MYÖS: George Russell joutui säälimättömän vinoilun kohteeksi – Mercedes-pomo Toto Wolffin kommentteihin iskettiin nopeasti kiinni

Coulthardin mukaan Bottas antoi enemmän kuin tarpeeksi tilaa Russellille. Tämän lisäksi ex-skottikuski muistuttaa siitä, että Bottaksella oli täysi oikeus puolustaa sijoitustaan.

– Bottas meni todellisuudessa vasemmalle, eikä häntä päin. Puhutaan kokemuksen puutteesta, Coulthard analysoi, viitaten Russelliin.

– Bottas ei tehnyt ohitusta helpoksi, mutta hän ei myöskään puskenut Russellia ulos radalta.

Lisää aiheesta:

Williams-pomo paukautti: olisi toiminut toisin kuin Valtteri Bottakselta anteeksi pyytänyt George RussellF1-maailmanmestarilta tylyä tekstiä Valtteri Bottaksesta – jakaa kyseenalaisia syytöksiä suomalaisen niskaanMitä ihmettä Valtteri Bottas teki Williamsin lähellä? – "Hänet voidaan siirtää pian sivuun"Syyttävä sormi Valtteri Bottaksen suuntaan – myös F1-pomo kommentoi kohukolaria: "Se näytti siltä"Toto Wolffilta suoraa tekstiä Valtteri Bottaksesta – lyö pöytään raa’an näkemyksenF1-lehdistökatsaus: "George Russell heti Valtteri Bottaksen tilalle!" – sotkiko sensaatiokuski Mercedeksen pakan vielä luultua pahemmin?
F1Valtteri BottasMercedesGeorge RussellWilliamsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"