Valtteri Bottaksen testiurakka käyntiin surullisesti – Mercedes naureskeli surkealle alulleen Bahrainissa

7.13513306
xpbimages.com
Julkaistu 12.03.2021 15:01

PEKKA KATAJAMÄKI

Mercedeksen Valtteri Bottaksen kauden ensimmäinen testipäivä Bahrainissa ei mennyt suunnitelmien mukaan. W12-auton vaihdelaatikko jouduttiin vaihtamaan, ja suomalainen ehti ajamaan vain kuusi kierrosta.

Bottas ajoi perjantaina vain aamupäivän sessiossa. Häneltä meni hukkaan lähes kolme ja puoli tuntia teknisten ongelmien vuoksi.

Lue myös: F1-testit typistyvät entisestään: Bahrainissa riehuu hiekkamyrsky

Bottaksen oli aamupäivällä koko porukan hitain ajalla 1:36,850 ja jäi Mclarenin Daniel Ricciardon kärkinoteerauksesta 4,647 sekuntia.

Voittamaan tottunut Mercedes ei paljon stressannut ongelmista ainakaan sosiaalisen median puolella. Se hassutteli julkaisemalla ”kuvan W12:sta radalla”. Twiitissä oli ikoni, joka tulee esiin, kun kuva ei lataudu normaalisti.

Bottas pääsi siis lopulta tositoimiin, ja Mercedes julkaisi videon myös miehen lähdöstä radalle.

Katso twiitit alta.

Tuoreimmat aiheesta

F1