Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtava keisaripingviiniyhteisö on katoamassa, kun lähes kaikki poikaset ovat kuolleet kolmena vuonna putkeen – osa aikuisista hakeutuu naapuriin

0:46Pingviinit ovat vaarassa ihmisperäisten bakteerien takiaEtelämantereen merilintujen, kuten pingviinien, ulostenäytteistä löytyi viime vuonna bakteereja, jotka kertovat ihmisen vaikuttavan mantereen eläimiin.
Julkaistu 25.04.2019 12:14

MTV UUTISET – STT

Weddellinmerellä Etelämantereen länsirannikolla majailevan keisaripingviiniyhteisön lähes kaikki poikaset ovat kuolleet kolmena viime vuonna. British Antarctic Surveyn (BAS) tutkijat tekivät päätelmänsä korkealaatuisten satelliittikuvien perusteella, ja tulokset julkaistiin Antarctic Science -lehdessä.

Kyseinen yhteisö on pitkään ollut maailman toiseksi suurin, ja joka vuosi jälkeläisiä on saanut 14 000–25 000 paria. Tutkijoiden mukaan tämä vastaa vajaata kymmentä prosenttia kaikista maailman keisaripingviineistä.

Lisääntyäkseen keisaripingviinit tarvitsevat vakaata merijäätä huhtikuusta joulukuuhun. Vuonna 2016 poikkeuksellisen myrskyisä sää kuitenkin aiheutti merijään rikkoutumisen jo lokakuussa, paljon ennen kuin poikaset ovat varttuneet tarpeeksi. Vastaavat olosuhteet jatkuivat vuosina 2017 ja 2018, minkä vuoksi lähes kaikki yhteisön poikaset kuolivat.

Osa aikuisista muuttanut naapuriin

Tutkijoiden mukaan kyseinen pingviiniyhteisö on jo lähes kadonnut, ja mutta toinen lähellä sijaitseva yhteisö sen sijaan on kasvattanut kokoaan huomattavasti. Tutkijat päättelevätkin, että monet aikuiset keisaripingviinit ovat hakeutuneet naapuriin parempien lisääntymispaikkojen perässä.

Tutkijaryhmän mielestä on mahdotonta sanoa, ovatko muutokset alueen merijäässä nimenomaan ilmastonmuutoksen aiheuttamia. Lähes täydellinen epäonnistuminen lisääntymisessä on kuitenkin ennennäkemätöntä.

–  Vaikka otamme huomioon ekologisen epävarmuuden tason, julkaistut mallit osoittavat, että keisaripingviinien määrä on laskemassa dramaattisesti, sanoo BAS:n pingviiniasiantuntija ja tutkimukseen osallistunut Phil Trathan tiedotteessa.

Trathanin mukaan keisaripingviineistä katoaa 50–70 prosenttia kuluvan vuosisadan loppuun mennessä, kun ilmastonmuutos muuttaa eläinten elinolosuhteita.


Lisää aiheesta:

Keisaripingviini lisättiin Yhdysvalloissa uhanalaisten eläinten listalle – maailman viidenneksi suurinta lintua uhkaa ilmaston lämpeneminenIlmastostressi uhkaa albatrossien parisuhteita – yhä useampi lintupari päätyy eroonHämähäkkivitsaus voi pian olla totta – tutkijat varoittavat villistä lisääntymistahdista: "Pienet eläimet ovat muuttaneet käyttäytymistään syystä"Maailman suurin pingviiniyhdyskunta romahti: Syy ei ehkä olekaan ilmastonmuutoksen – rotat voineet saalistaa poikasetMaailman suurinta pingviiniyhdyskuntaa uhkaa outo kato – valtaosa taapertajista kadonnut: "Todella odottamatonta ja erityisen merkityksellistä"Etelämantereella ei ollutkaan jääpingviinien jättijoukkokuolemaa – "En tiedä, kuka alkoi levittää tietoa"
Luonto ja eläimetEtelämannerUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • Eilen05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"

  • ke10:17
    Sudet

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen