Valmentaja uskoo: Asikainen tyrmää Gevorin

Pekka Mäki, kuva: MTV Oy
Pekka Mäki, kuva: MTV Oy
Julkaistu 23.11.2008 22:06(Päivitetty 23.11.2008 23:26)

Amin Asikaisen valmentaja Pekka Mäki luottaa vahvasti suojattiinsa ensi perjantain EM-titteliottelussa, jossa vastaan asettuu Saksan Khoren Gevor.

- Vastakkain on kaksi huippuluokan nyrkkeilijää. Ottelun ratkaisevat taktiset ja tekniset pienet asiat. Uskon silti että ottelu ratkeaa Aminin tyrmäysvoittoon. Näin veikkaan, Mäki täräytti MTV3:n haastattelussa.

Kansainväliset vedonlyöntitoimistot pitävät Asikaista kamppailun suosikkina. Vasenkätinen Gevor muistuttaa ottelutavaltaan hiukan Luis Ramon Campasia, jonka Asikaisen tyrmäsi helmikuussa.

- Amin lyö kovaa ja kun se osuu, niin siinä putoaa aika moni jätkä. Campasiakaan vastaan ei ole moni kaveri lopettanut ottelua. Aminissa on tällaista knock out -artistin taipumusta, Mäki kuvaili.

Hän tietää, ettei ottelusta ole kuitenkaan odotettavissa helppoa.

- Gevor on kahden liiton listalla Aminia ylempänä ja arvostettu nyrkkeilijä. Maailman top kympissä kaikki kaverit ovat hyviä, Mäki korosti.

Teksti: Lauri Ouvinen, haastattelu: Christian Berg

Lue myös:
Asikainen kaavailee: Gevor konttaamaan
Asiantuntija: Asikaisen uran tärkein ottelu
Asikainen-Gevor MTV3 MAX -kanavalla ja Netti-tv:ssä

Katso Netti-tv:stä:
(Tulosruutu 23.11.2008)
(Tulosruutu 23.11.2008)

(MTV3)