Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valko-Venäjän poliisi hajottaa mielenosoituksia kovin ottein – kuolleen mielenosoittajan kohtalo aiheuttaa surua ja suuttumusta

1:52Valko-Venäjän opposition yleislakko alkoi, laajuudesta ei ole tarkkaa tietoaEpävakaus on jatkunut jo kuukausia – Valko-Venäjän oppositio organisoi yleislakon lokakuun lopussa, katso video!
Julkaistu 15.11.2020 17:26

MTV UUTISET – STT

Valko-Venäjän poliisi on tänään iskenyt maan johtajaa Aljaksandr Lukashenkaa vastustaviin mielenosoituksiin aiempaa kovemmalla kädellä.

Poliisi on hajottanut pääkaupunki Minskissä mielenosoituksia kyynelkaasulla, tainnutuskranaateilla ja vesitykillä, paikallismediat kertovat. Paikallisen ihmisoikeusjärjestön Viasnan mukaan yli 300 ihmisiä on pidätetty.

Heidän joukossaan on toimittajia, joita poliisi on ottanut kiinni myös muualla maassa. Lukashenkaa vastustavat mielenosoittajat kokoontuivat jälleen sunnuntaina, kuten he ovat kokoontuneet joka sunnuntai elokuun 9. päivän presidentinvaalien jälkeen.

Mielenosoitukset ovat keränneet kymmeniätuhansia ihmisiä pääkaupungin kaduille. Uutistoimisto AFP:n paikalla olevan toimittajan mukaan toistakymmentä metroasemaa oli Minskissä sunnuntaina suljettuina ja matkapuhelinten verkkoyhteyksiä rajoitettiin.

Presidentinvaalien jälkeen Liettuaan paennut oppositiojohtaja Svjatlana Tsihanouskaja kuvasi kyynelkaasun ja tainnutuskranaattien käyttöä järkyttäväksi. Twitteriin kirjoittamassaan viestissä Tsihanouskaja pyysi muita maita tukemaan valkovenäläisiä ja ihmisoikeuksia.

Mielenosoittajan kuolema suututtaa

Surua ja suuttumusta on aiheuttanut aiemmin tällä viikolla kuolleen mielenosoittajan kohtalo. Silminnäkijöiden mukaan Raman Bandarenka, 31 pidätettiin keskiviikkona, kun mielenosoittajien ja siviiliasuisten poliisien välille puhkesi yhteenotto.

Taideopettajana työskennellyt Bandarenka kuoli torstaina usean tunnin leikkauksen jälkeen minskiläisessä sairaalassa vakavien aivovammojen vuoksi. Valko-Venäjän hallinto on yrittänyt pestä käsiään tapauksesta ja väittänyt Bandarenkan saaneen vammansa kahakassa hallinnon kannattajien kanssa.

Lukashenka sanoi perjantaina määränneensä tutkijoita selvittämään Bandarenkan kuoleman "rehellisesti ja objektiivisesti".Tuhannet mielenosoittajat kokoontuivat Minskissä jo torstaina ja perjantaina muistamaan Bandarenkaa.

Sosiaalisessa mediassa levinneiden videoiden mukaan poliisi on tänään käyttänyt kovia otteita Bandarenkan muistoksi järjestetyn rauhanomaisen mielenosoituksen hajottamisessa.

Lisää aiheesta:

Valko-Venäjällä hajanaisia mielenosoituksia Vapauden päivänä, järjestön mukaan 20 pidätettyValko-Venäjällä otettu kiinni yli 700 ihmistä mielenosoitusten jäljiltä – poliisi käytti kyynelkaasua ja tainnutuskranaattejaValko-Venäjällä hajotettu suuri mielenosoitus – protestoijat aikoivat marssia Stalinin aikaiselle teloituspaikalleMellakkapoliisi pidätti useita kymmeniä naisia mielenosoituksessa Minskissä – vaativat vapaaksi oppositiohahmoaJopa yli 100 000 osoittamassa mieltään Minskissä, poliisi ottanut jo kiinni protestoijia: "Torakkaa" vaaditaan eroamaanValkovenäläisnobelisti kehottaa Lukashenkoa väistymään ennen kuin maa ajautuu sisällissotaan – presidentti vähättelee maan tilannetta: "Menkää töihin"
Valko-VenäjäMielenosoitusEurooppaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • ma12:53
    Venäjä

    Tutkija: Lukashenka mielistelee Putinia nyt tavalla, joka voi aiheuttaa Venäjälle ison ongelman

  • ma07:43
    Liettua

    Vilnan lentokenttä saatiin vihdoin auki – hallitus pohtii Valko-Venäjän rajan sulkemista ilmapallojen vuoksi

  • 26.10.07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 24.10.22:21
    Lentokentät

    Liettuan lentokenttiä suljettiin sääpallojen takia

  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan