Väistyvä puheenjohtaja Jan Vapaavuori avasi Olympiakomitean syyskokouksen Helsingissä todennäköisesti kovasanaisimmalla puheella, jota Olympiakomitean johdosta on koskaan kuultu. Vapaavuori puhui lähes 45 minuuttia ja tarjoili sarjan sanallisia tykinlaukauksia Olympiakomitean kriitikoille.
Vapaavuori osoitti erityisen kovaa kritiikkiä opetus- ja kulttuuriministeriöön (OKM). Vapaavuoren mukaan Olympiakomitean yhteistyö OKM:n kanssa sujui hyvin edellisen hallituksen aikana, mutta nykyhallituksen aikana on ollut vaikeaa.
– OKM:n liikuntayksikön ohjaustoiminnassa on yhä enemmän hyvän hallinnon vastaisia toimintamalleja ja joku voisi sanoa, jopa pelolla johtamista, Vapaavuori sanoi.
– Mitä muuten tuohon pelolla johtamiseen tulee, tiedän tässäkin salissa istuvan ihmisiä, jotka – ehkä ymmärrettävästi – ovat huolissaan ja jopa pelkäävät OKM:n kostotoimenpiteitä korkeiden viranhaltijoiden toiveiden vastaisista toimista, hän jatkoi.
Vapaavuori konkretisoi arvosteluaan seuraavasti:
– Ketään nyt erikseen mihinkään yllyttämättä voin vielä kertoa, että monenlaiset viranomaistahot saattaisivat olla kiinnostuneita sellaisista todistajanlausunnoista, joissa kerrotaan, kuinka on uhkailtu tai vihjailtu valtionavustusten leikkaamisilla sellaisia kansalaisjärjestöjä, jotka liikkuvat väärissä piireissä tai selvittelevät asioita, jotka eivät nauti virkakunnan luottamusta.
Vapaavuoren mielestä on hylätty "alkeellisimmatkin hyvän hallinnon periaatteet", kun lajiliittojen tehostamistuen rahanjakoa on siirretty Olympiakomitealta OKM:lle.
Vapaavuori kritisoi myös sitä, miten OKM on ilmoittanut aikovansa uudistaa suomalaista urheilujärjestelmää.
