Playboy-megatähden kuolemasta uutta tietoa.
Edesmenneen Playboy-tähti ja näyttelijä Anna Nicole Smithin kuolinsyystä on selvinnyt uutta tietoa 18 vuotta kuoleman jälkeen, uutisoi viihdesivusto Radaronline.
Smith kuoli vuonna 2007 vain 39-vuotiaana hotellissa Floridassa. Smithin kuolinsyyn on kerrottu olleen reseptilääkkeiden yliannostus. Ruumiinavauksen Smithille tehnyt oikeuslääkäri ja kuolinsyyntutkija Joshua Perper kertoi hiljattain viihdesivustolle syyt kuoleman aiheuttaneeseen yliannostukseen.
Perperin mukaan Smith oli hotelliin saapuessaan kärsinyt flunssan kaltaisista oireista, sekä vatsataudista, mutta kieltäytynyt menemästä sairaalaan kehotuksista huolimatta. Smith kärsi korkeasta kuumeesta ja hänellä oli lääkärin mukaan myös vakava infektio pakarassaan.
Oikeuslääkärin mukaan Smith otti kuolettavan sekoituksen erilaisia reseptilääkkeitä, jotta olisi saanut nukkua yönsä rauhassa.
Seuraavana päivänä Smith löydettiin elottomana hotellihuoneestaan. Tähti vietiin nopeasti Memorial Regional Hospital -sairaalaan, jossa hänet todettiin kuolleeksi.
– Jos hän olisi mennyt sairaalaan, niin hän ei olisi kuollut. Sairaalassa hän ei olisi voinut ottaa liiallisia määriä reseptilääkkeitä, Perper toteaa.

