Uusi iPad Pro tutussa kuritustestissä – dramaattinen lopputulos: halkesi kahtia
Applen uunituore iPad Pro on viimeisimpänä päässyt näyttämään kyntensä JerryRigEverything-kanavan tutussa kestävyyskokeessa videopalvelu YouTubessa. Perinteinen testi sai mieleenpainuvan päätöksen, kun tabletti napsahti poikki.
JerryRigEverything-kanavan Zack Nelson testasi 11-tuumaisella näytöllä varustetun iPad Pron kestävyyttä, ja tulokset olivat osittain samoja uusien iPhone-mallien, kuten jo kuritetun iPhone XS Maxin, kanssa. Safiirilasiksi tituleerattu kameran suojalasi ei Applen tablettiuutuudessakaan ole safiirilasia, vaan alkaa naarmuttua jo Mohsin kovuusasteikolla kuusi koeteltaessa. Safiirilasin tulisi selvitä ongelmitta tasolle kahdeksan asti.
iPad Pron näyttö on tehty erittäin ohuesta lasista, joka perinteiseen tapaan alkaa naarmuttua Mohsin asteikolla kuusi kovempien terien aiheuttaessa syvempiä uurteita. Sama lasi suojaa myös etukameraa ja muita sensoreita tabletin etupuolella. Takakuori ja reunukset on tehty perinteiseen iPad-tyyliin metallista, mutta iPad Pron oikealla laidalla on muovinen, helpommin naarmuttuva alue Apple Pencilin lataamista varten.
Kestävyystestin viimeinen osa, taivutuskoe, ei ollut uuden iPad Pron vahvin osa-alue. Tabletti napsahti keskeltä kahtia todella helposti, ja etenkin Apple Pencilin latausalue ja vastakkaisella reunalla sijaitseva mikrofoni näyttivät vaikuttavan surulliseen lopputulokseen.
Kokonaisuutena iPad Pro ei noussut kestävimpien älylaitteiden listalla kovinkaan korkealle, mikä on toki odotettuakin. Tabletin käyttö poikkeaa runsaasti esimerkiksi älypuhelimista, ja ne eivät yleisesti joudu selviytymään yhtä rankoista koettelemuksista ainakaan yhtä useasti. Applen päätös tehdä iPad Prosta mahdollisimman siro ja ohut vaikuttaisi kuitenkin tehneen uutuudesta myös melkoisen helposti hajoavan, Nelson päättää.
Koko kestävyystesti on katsottavissa alla olevalla videolla.
Uusimmat
-
04:51
Intian junaturma: Yli 200 kuollut ja noin 900 loukkaantunut
-
02:00
STT:n vertailu: Tässä ovat suurten ja pienten lukioiden kärkikymmeniköt
-
23:12
Kanadan maastopalot siirtyneet idästä länteen: "Pelottavia aikoja"
-
23:08
Upea maailmanennätys Timanttiliigassa! Firenzen ilta huipentui häkellyttävään suoritukseen
-
22:52
Yhdysvallat välttyi ajautumasta maksukyvyttömyyteen: "Katastrofaalinen talousromahdus vältetty"
-
22:47
Wilma Murto tuloskunnostaan: "Tämä toistaa tuttua kaavaa"
-
22:45
Näin raikui suvivirsi Joensuussa 18000 laulajan voimin!
-
22:36
Wilma Murrolle pettymys Timanttiliigassa
-
22:20
Zelenskyi myöntää: Ukrainasta ei tule Naton jäsentä niin kauan kuin sota jatkuu – MTV seuraa sotaa
-
22:07
Kesäkuun lumipyry yllätti taksinkuljettajan Saariselällä: "Yrität, että kyllä se kesä vielä tulee tännekin, mutta ei helkatti"
-
22:07
Tallulah Willis avoimena isänsä Bruce Willisin dementiasta: "Tämä on surun alku"
-
21:52
Kapellimestari Hannu Lintu ei unohda Kaija Saariahon musiikin herättämää ainutlaatuista reaktiota New Yorkissa: "Se tunnelma"
-
21:46
Intiassa vakava junaturma: Ainakin 50 kuollut, 500 loukkaantunut
-
21:03
Näin huippumalli Niina Kurkinen päätyi valmentamaan ihmisiä eroamaan oikein: "Nelikymppisenä olin niin pohjalla"
-
20:57
Niinistö näki mahdollisuuksia kestävän kasvun edistämiseen Sao Paulossa Brasiliassa
-
20:54
Blinkenin Suomen-puheessa oli uusi Ukrainan sotaa koskeva seikka – Risto E. J. Penttilä: "Pikkuhiljaa lähdetään rakentamaan reittiä kohti rauhaa"
-
20:46
Pekka Pouta kuukausiennusteesta: "Kaksi viikkoa viileätä ja sitten..."
-
20:44
Kalle Rovanperä teki itselleen valtavan palveluksen – Sardinian monsteripätkä oli maineensa veroinen: "Suuri osa tuli siinä"
-
20:44
Kaatosateet ja tulvat ajoivat satojatuhansia kodeistaan Japanissa
-
20:19
Max Verstappen napsi pohja-ajat Barcelonassa – Bottas kiristi
-
Lataa lisää