Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi ennätys: Naisia ja miehiä tasapuolisesti joka neljännen pörssiyhtiön johtoryhmässä

2:41Tytöt saavat jo päiväkodissa kehuja kiltteydestä, pojat aktiivisuudestaTytöt saavat jo päiväkodissa kehuja kiltteydessä ja pojat palkitaan aktiivisuudesta.
Julkaistu 15.12.2020 07:17

MTV UUTISET-STT

Joka neljännen pörssiyhtiön johtoryhmissä on tasapuolisesti naisia ja miehiä, ilmenee Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsauksesta. Määrä on ennätys.

Tänä vuonna nimitetyistä johtoryhmien jäsenistä 36 prosenttia on naisia.

–  Voimakkainta naisten osuuden kasvu on ollut suurissa pörssiyhtiöissä. Niissä naisten osuus tänä vuonna tehdyistä johtoryhmänimityksistä on peräti 42 prosenttia, kertoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Ville Kajala tiedotteessa.  

Pörssiyhtiöiden toimitusjohtajista naisia on kuitenkin vain kahdeksan prosenttia. Suurin osa naispuolisista johtoryhmien jäsenistä toimii henkilöstö-, viestintä- tai lakiasiainjohtajina. Niistä harvemmin edetään toimitusjohtajiksi.

–  Pörssiyhtiöissä ymmärretään hyvin, että johdon monimuotoisuus tukee yhtiön liiketoiminnan ja vastuullisuuden kehittämistä. Naisten vastuualueet johtoryhmissä kuitenkin edelleen valitettavan harvoin tukevat urapolkua kohti toimitusjohtajan tehtävää, Kajala arvioi.

Toimitusjohtajaksi edetään useimmiten talous- tai liiketoimintajohdosta. Talousjohtajista joka neljäs on nainen. Liiketoimintoja johtavista johtoryhmän jäsenistä ainoastaan 15 prosenttia on naisia.

Naisten osuus liiketoimintajohdossa on kasvussa

Katsauksen mukaan naisten osuus liiketoimintajohdossa on kuitenkin kasvussa. Tänä vuonna jo 22 prosenttia uusista liiketoimintojen johtoryhmänimityksistä on kohdistunut naiseen. Erityisesti nuoremman ikäluokan liiketoimintajohtajista yhä useampi on nainen.

–  On hienoa nähdä, että pitkäjänteinen työmme naisjohtajuuden edistämiseksi kantaa hedelmää. Itsesääntelyllä pystymme edistämään naisjohtajuutta kiintiölainsäädäntöä laaja-alaisemmin. On tärkeää, että naisten urapolkuihin johtajina kiinnitetään edelleen huomiota, painottaa Keskuskauppakamarin varatoimitusjohtaja .

Anne Horttanainen

Helsingin pörssissä on kuitenkin yhä 16 yhtiötä, joiden johtoryhmissä ei ole yhtään naista. Tällaisten yhtiöiden määrä on laskenut viime vuodesta kuudella.

Lisää aiheesta:

Naisjohtajakatsaus: Pohjoismaissa eniten naisia pörssiyhtiöiden johdossa – kansainvälisessä vertailussa parhaiten pärjää NorjaNaiset valtaavat alaa yritysmaailmassa: naisjohtajien määrä suomalaisten pörssiyhtiöiden johdossa nousi uuteen ennätykseenNaisten tehtävät johtoryhmissä eivät tue urapolkua toimitusjohtajiksi – "Tyypillisesti johtajat ovat olleet miehiä"Suuryritysten johdossa yhä enemmän naisia – "Asennemuutos on tapahtumassa" Naisten määrä pörssiyhtiöiden toimitusjohtajina kasvaa – osuus on silti vähäinenNuoret naiset nousemassa johtoryhmiin
PörssiTasa-arvoUraTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pörssi
  • 29.10.10:32
    Nokia

    Pörssi aukesi: Nokian osake heti laskuun

  • 27.10.14:49
    Talous

    Joku osti Nesteen osakkeita vahingossa 10 000 -kertaisella hinnalla – kauppa peruttiin

  • 27.10.11:54
    Kiina

    Trumpin ja Kiinan diili: Pörssit takovat historiallisia ennätyksiä

  • 15.10.18:13
    Posti

    Eläkeyhtiöt nousivat Postin suurimmiksi omistajiksi valtion jälkeen

  • 14.10.19:10
    Posti

    Näin alkoi Postin osakkeen ura pörssin päälistalla