Helsingissä alkaa huomenna lauantaina uusi ilmainen Asuntomessujen kaupunkitapahtuma Kaupunkielämää Jätkäsaaressa. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Helsingin kaupunki ja Suomen Asuntomessut.
Kaupunkitapahtumassa on mukana satoja esityksiä ja lukuisia kohteita, joissa katsoja pääsee tutustumaan urbaaniin elämään 2010-luvulla. Yhdeksän päivän aikana katsoja pääsee muun muassa kurkistamaan kaupunkikotiin, kokeilemaan Parkour-rataa, tutustumaan kattoterasseihin, osallistumaan arkkitehdin esittelykierrokselle sekä opettelemaan hiljentymisen taitoa. Yhteensä yhdeksän päivän aikana on yli 300 ohjelmanumero 40 eri paikassa. Iltaisin on myös useita artistiesityksiä. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Tapahtuman tarkempi ohjelmakalenteri, nähtävyydet ja sijainnit löytyvät Asuntomessut-sovelluksesta. Lataa maksuton sovellus Appstoresta tai Google Play -kaupasta.
9 päivän runsas ohjelma löytyy myös täältä
Hiljentymisen taito on yksi urbaanin elämän haasteista. Teemaa käsitellään lauantaina 1.9 otsikolla: Miten hiljentyä kaupungissa. Hiljaisuuskeskustelua juontava seurakuntapastori Hannu Varkki sanoo, että jo muutaman sekunnin hiljaisuus on hyväksi ihmiselle.
– Sekuntikin on hyväksi, kolme sisäänhengitystä vielä parempaa, seitsemän minuuttia muuttaa sinua ja maailmaa. Sisäisesti voi hiljentyä missä vain - myös melun, ruuhkan ja kiireen keskellä. Hyviä hiljentymisen hetkiä voi kokea myös, kun joutuu odottamaan jotain. Siksi liikennevalot, kassajonot ja pysäkillä seisoskelut ovat antoisia hiljentymisen paikkoja.


