Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi ääriliike nousee Euroopassa – "Tarkoituksena on murentaa ihmisten luottamusta demokratiaan"

8:51Ääriliikkeiden nousu herättää huolta EuroopassaUusi ääriliike nousee Euroopassa – "Tarkoituksena on murentaa ihmisten luottamusta demokratiaan"
Julkaistu 28.07.2023 20:15
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Ääriliikkeiden, kuten väkivaltaisen äärioikeiston ja jihadismin, nousu Euroopassa herättää huolta. Katseet ovat kohdistuneet myös yhteen uuteen ääriliikkeen muotoon, niin sanottuun anti-institutionalismiin. 

Anti-institutionalismi, anti-government, anti-establishment, anti-system – muun muassa tällaisia termejä käytetään uudesta, Euroopassa nyt meneillään olevasta liikehdinnästä.

– Se tarkoittaa sellaista liikehdintää, joka ei välttämättä ole vielä väkivaltaista kaikkialla. Se on ollut väkivaltaista Saksassa ja Hollannissa, Hollannissa tiedustelupalvelu on nostanut sen myös terroristiseksi uhaksi. Sen tarkoituksena on murentaa ihmisten luottamusta demokratiaan järjestelmänä ja sitä kautta vaikuttaa koko yhteiskunnan toimintaan, ääriliikkeiden asiantuntija Tarja Mankkinen Euroopan komissiosta kertoi Huomenta Suomessa torstaina.

Ekstrimistiseen liikkeeseen liittymisen syitä voivat olla esimerkiksi taloudelliset syyt, seikkailunhalu, ajatus oman statuksen nostamisesta sekä ideologia.

– Anti-institutionalismin kaltaiset hybridimuodot ammentavat erityisesti ihmisten jonkinlaisista epäoikeudenmukaisuuden kokemuksista, jotka liittyvät disinformaation levitykseen ja salaliittoteorioihin ja nopeaan tiedonkulkuun somessa, Mankkinen selittää.

Lue myös: Ovatko perussuomalaiset äärioikeistoa? Näin asiantuntija perustelee

Väkivaltainen äärioikeisto "juurtunut Eurooppaan"

Mankkisen mukaan väkivaltainen äärioikeisto on aina ollut eurooppalainen ongelma.

– Se on tavallaan juurtunut Eurooppaan. Natsi-Saksa ja myös Italian fasismi olivat tietynlaisia huipentumia. Sen jälkeen, kun sekä Italia että Saksa hävisivät sodan, se painui vähän maan alle piiloon, mutta se on aina ollut siellä, Mankkinen sanoo.

Kun väkivaltainen jihadistinen ekstrimismi nosti päätään Al-Qaidan ja Isiksen myötä, väkivaltainen äärioikeisto ikään kuin nousi taas pinnalle.

– Se tavallaan lainausmerkeissä teki sen oikeutetummaksi, koska se ikään kuin oli vastapaino tälle islamistiselle terrorismille. Pikkuhiljaa Saksassa tuli esille ryhmiä, ja tällä hetkellä se (väkivaltainen äärioikeisto) on ihan merkittävä ongelma tiedustelupalvelujen uhkaraporttien mukaan, Mankkinen sanoo.

Lue myös: Toimittajan kommentti: Kritiikki ei ole ajojahtia, vaan huuto ihmisarvoa kunnioittavan Suomen puolesta

Lisää aiheesta:

Supon mukaan Lahden ja Kankaanpään tapaukset ovat hyviä esimerkkejä äärioikeistoterrorismin uhkasta – "On mahdollista, että vastaavia tulee jatkossa"Äärioikeisto hyötynyt koronan tuomasta epävarmuudesta, sanoo asiantuntija: "Saavatko tavalliset ihmiset tartuntapintaa näistä?" Radikaali äärioikeisto rekrytoi nyt jopa lapsia – asiantuntijan mukaan ääriajattelun tunnistaminen on vaikeutunut: "Aiemmin perusnatsit oli helppo tunnistaa"Suomessa on varauduttava uudenlaisiin uhkiin – väkivaltainen äärioikeisto ja -vasemmisto nostaneet päätään koronapandemian aikanaSupon mukaan keskeisin äärioikeiston terroriuhka Suomessa muodostuu yksittäisistä toimijoista: "He haluavat nimenomaan toimia yksin ja salassa"Äärioikeiston nousua voi selittää karkeasti kolmella kohdalla: "Ääriainesten kanssa flirttailevat puolueet ovat ongelma"
ÄäriliikkeetÄärioikeistoYhteiskuntaEurooppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ääriliikkeet
  • ti15:59
    Rikosepäilyt

    Töölössä riehuneet huligaanit vangittiin – mukana hyppypotkusta tunnettu uusnatsi

  • ma14:52
    Rikosepäilyt

    Hyppypotkusta tunnettu uusnatsi epäiltynä Töölön joukkopahoinpitelystä

  • 16.9.07:30
    Charlie Kirk

    WP: Charlie Kirkin ampumisesta epäillyn kerrotaan tunnustaneen – "Huonoja uutisia teille kaikille"

  • 14.9.21:56
    Trumpin Yhdysvallat

    Tv-juontaja ehdotti mielenterveysongelmaisten kodittomien tappamista – pyytää nyt anteeksi

  • 14.9.06:43
    Mielenosoitus

    Lähes 30 poliisia loukkaantui äärioikeiston suurmielenosoituksessa Lontoossa: Elon Musk oli äänessä