HMD Global kertoi tänään ensimmäisten uusien Nokia-älypuhelinten myyntiintulosta Suomessa. Suomessa saapuvat myyntiin jo helmikuun lopulla julkistetut Nokia 3, Nokia 5 ja Nokia 6. Uudet älypuhelimet tulevat myyntiin Suomessa ensimmäisenä maana Länsi-Euroopassa.
Joukon edullisimman Nokia 3:n hinta Suomessa on 149 euroa, Nokia 5:n 199 euroa ja Nokia 6:n perusversion 249 euroa. Nokia 3:n myynti alkaa Suomessa 13. kesäkuuta sekä Nokia 5:n ja Nokia 6:n 20. kesäkuuta.
Lisäksi myyntiin myöhemmin myös Suomessa tulee kiiltävän musta Nokia 6 Arte Black, jossa on 4 gigatavua RAM-käyttö- ja 64 gigatavua tallennusmuistia perusversion 3 gigatavun RAM-käyttö- ja 32 gigatavun sijaan. Sen hinnasta ja saatavuudesta kerrotaan tuonnempana.
Puhelimissa yhdistyy HMD:n mukaan kolme vahvuutta: laadukas laite, puhdas Android ilman turhuuksia sekä Nokia-brändi.
Ohjelmistona kaikissa on puhdas Android Nougat-versiona, Nokia 5:ssä ja Nokia 6:ssa jo tuoreimpana Android 7.1.1 Nougatina ja Nokia 3:ssakin Nougat-versiona. HMD ei ole lisännyt ohjelmistoonsa käytännössä mitään turhaa ja on luvannut myös jatkossa nopeita päivityksiä uusiin Android-versioihin.
"Androidin käyttökokemus on Nokia-älypuhelimissa paras mitä markkinoilla on saatavilla. Googlen Pixeleistä tuttu kokemus tulee nyt kaikkiin Nokia-laitteisiin", kommentoi HMD Globalin toimitusjohtaja Arto Nummela tänään.
Toisistaan uusi puhelinkolmikko eroaa niin ulkoisesti kuin myös teknisesti. Tekniikassa merkittävimmät erot ovat näytön koossa ja tarkkuudessa sekä kameroissa. Nokia 3:ssa yhdistyy alumiinikehikko polykarbonaattimuoviseen takapintaan, kun Nokia 5 ja Nokia 6 ovat kokonaan alumiinirunkoisia.
Kaikissa kolmessa on 8 megapikselin automaattitarkenteinen etukamera. Takakameran tarkkuus on Nokia 3:ssa 8 megapikseliä, Nokia 5:ssä 13 megapikseliä ja Nokia 6:ssa 16 megapikseliä. Nokia 5:ssä ja Nokia 6:ssa takakamerassa on myös nopeampi vaiheperustainen PDAF-automaattitarkennus ja kuvausvalo on kaksisävyinen.




