Äitiys ei välttämättä synny vauvan kanssa samaan aikaan. Arki vauvan kanssa voi tuntua kaoottiselta ja vieraalta. Uutuuskirjat vauvavuodesta antavat tukea ja iloa tuoreelle äidille.
Lapsia saadaan nykyään kolmikymppisenä ja vanhemmat ovat esikoisen tullessa tottuneita mukavaan elämään, matkusteluun ja ravintoloihin. Vauva pistää oman elämän tauolle ja pakottaa vanhemmat kotiin. Miten "entinen elämä" on yhdistettävissä vauva-arkeen? Voiko imettäessä juoda alkoholia? Onnistuuko matkustelu pienen lapsen kanssa? Näitä kysymyksiä pohditaan kahdessa uudessa äitiysoppaassa Vuoden mutsi ja Jetlagissa.
Vuoden mutsi on kahden blogaajan ja toimittajan, Satu Rämön ja Katja Lahden, yhteinen tuotos. Kirja on raadollisen hauska kuvaus vauvavuoden kokemuksista ja täynnä suoraa puhetta raskausajan hiivatulehduksista imetysongelmiin. Kirja on vertaistukea keskinkertaisille äideille ja se ei sisällä suoranaista ideologiaa tai opinkappaleita. Hyviä käytännönvinkkejä on kuitenkin runsaasti: mitä tarvikkeita lapsen kanssa tarvitsee ja mitä ei, millaisia ohjelmia on hyvä katsoa imettäessä ja kuinka paljon lapsi oikeastaan maksaa.

