Uudessa-Seelannissa viime vuonna moskeijaiskut tehnyt mies istuu loppuikänsä telkien takana.
Iskut tehnyt 29-vuotias australialaismies tuomittiin tänään elinikäiseen vankeuteen, ilman mahdollisuutta päästä ehdonalaiseen vapauteen, kertoo uutistoimisto AFP.
Katso video: Tämä Uuden-Seelannin moskeijaiskusta tiedetään.
New Zealand Herald -sanomalehden mukaan vankeustuomio on ensimmäinen laatuaan Uudessa-Seelannissa.
Tavallisesti elinkautisiin kuuluu lain mukaan 17 vuoden minimiaika, jonka aikana ei ole mahdollisuutta ehdonalaiseen.
Yhteensä 51 ihmistä sai surmansa kun mies hyökkäsi viime vuoden maaliskuussa Christchurchissa kahteen moskeijaan perjantairukousten aikaan ja avasi tulen automaattiaseilla.
Maan pääministerin Jacinda Ardernin mukaan tuomio on tervetullut, kertoo Stuff-verkkomedia.
– Mikään ei poista kipua, mutta toivon, että tunsitte Uuden-Seelannin käsivarret ympärillänne koko prosessin ajan, hän kertoi Stuffin mukaan ja toivoi tämän jatkuvan vastaisuudessakin.
Lue myös: Uuden-Seelannin moskeijaiskut tehnyt tuomittiin elinikäiseen vankeuteen – ei mahdollisuutta päästä ehdonalaiseen vapauteen
Ardern arvioi, ettei viime vuoden maaliskuulta peräisin oleva trauma parane nopeasti, mutta hän toivoo, ettei tämän päivän jälkeen olisi enää syytä kuulla tai lausua iskujen takana olleen terroristin nimeä.
Ardernin mukaan australialaismies ansaitsee vain äärimmäistä hiljaisuutta.
Pääministerin suosio on ollut korkealla osittain myös sen vuoksi, miten hän luotsasi maataan vajaan puolentoista vuoden takaisten moskeijaiskujen jälkimainingeissa.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
