Uuden hallituksen rakentaminen jatkuu tänään. Vihreiden, vasemmistoliiton ja RKP:n on määrä päättää, lähtevätkö ne mukaan tulevaan hallitukseen.
Vihreät ja vasemmistoliitto pitävät kokouksensa myöhään iltapäivällä, ja RKP on luvannut tiedottaa asiasta aamulla.
Keskusta ja SPD päättivät hallitukseen lähtemisestä jo eilen illalla.
Lue myös: MTV:n Eeva Lehtimäki hallitusruljanssista: Takana on historiallinen ja hullu politiikan viikko
Uutta – tai uusvanhaa – hallitusta ovat siis muodostamassa samat viisi puoluetta, jotka olivat mukana eronneessa pääministeri Antti Rinteen (sd.) hallituksessa.
Puolueet ovat myös sitoutuneet jatkamaan yhteistyötä täsmälleen samalla hallitusohjelmalla.
SDP päätti eilen myös ministeriehdokkaistaan. Puolueen ehdokas pääministeriksi on liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin, joka päihitti eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin niukasti äänin 32–29.
Rinne arvioi eilen, että eduskunta pääsee äänestämään pääministeristä tiistaina.
Ministeriruletti pyörii jo
SDP:n esitys työministeriksi on Tuula Haatainen, eurooppa- ja omistajaohjausministeriksi , liikenne- ja viestintäministeriksi ja kuntaministeriksi .
