Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA ja Etelä-Korea: Pohjois-Korean joukot pois Venäjältä

Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin ja hänen Etelä-Korean kollegansa Kim Yong-hyun Pentagonissa keskiviikkona.
Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin ja hänen Etelä-Korean kollegansa Kim Yong-hyun Pentagonissa keskiviikkona.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 31.10.2024 05:16

MTV UUTISET – STT

Venäjän YK-lähettiläs kiisti Yhdysvaltojen tiedot Venäjälle lähetetyistä pohjoiskorealaisista joukoista. 

Yhdysvallat ja Etelä-Korea vaativat Pohjois-Koreaa vetämään joukkonsa pois Venäjältä. Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin ja hänen Etelä-Korean kollegansa Kim Yong-hyun lausuivat asiasta keskiviikkona Pentagonissa Yhdysvalloissa.

Austin sanoi, että Yhdysvallat jatkaa työskentelyä estääkseen Venäjää käyttämästä näitä joukkoja taisteluihin. Kim taas sanoi uskovansa, että Pohjois-Korean joukkojen lähettäminen Venäjälle voi johtaa turvallisuusuhkien kärjistymiseen Korean niemimaalla.

Yhdysvaltojen tietojen mukaan Pohjois-Korea on lähettänyt 10 000 sotilasta Venäjälle, mistä ne todennäköisesti lähetetään lähiviikkoina Ukrainan rintamalle.

Venäjä ja Pohjois-Korea ovat syventäneet poliittista ja sotilaallista yhteistyötään Ukrainan sodan edetessä. Joukkojen lähettäminen taistelemaan ukrainalaisia vastaan olisi merkittävä sodan kärjistyminen, ja se on herättänyt kansainvälisesti laajasti huolta.

Lue myös: "Kärki lyöty sisälle, tilanne hyvin huolestuttava" – Venäjän voimakas panssarihyökkäys murtautunut rintamaan

Pohjois-Korea reagoi ohjustestein

Pohjois-Korea testasi torstaina yhtä tehokkaimmista ohjuksistaan, Etelä-Korean asevoimat kertoi Suomen aikaa varhain torstaina.

Laukaisu tapahtui vain tunteja sen jälkeen, kun Yhdysvaltain ja Etelä-Korean puolustusministerit kehottivat maata vetämään joukkonsa pois Venäjältä.

Myös Japani vahvisti laukaisun. Maan puolustusministeri Gen Nakatani sanoi, että ohjus oli lentänyt pidempään kuin mikään muu Pohjois-Korean aiemmin testaama ohjus.

– Luulen, että se saattoi olla erilainen kuin tavalliset ohjukset, Nakatani sanoi toimittajille.

Putin ei kiistä eikä myönnä

Venäjän YK-lähettiläs Vasili Nebenzia tyrmäsi keskiviikkona YK:n turvallisuusneuvostossa tiedot siitä, että Pohjois-Korean joukkoja olisi Venäjällä. Hän myös syytti Yhdysvaltoja disinformaation levittämisestä.

Venäjän presidentti Vladimir Putin ei ole kiistänyt Pohjois-Korean joukkojen lähettämistä Venäjälle mutta on myös kieltäytynyt vahvistamasta sitä.

Pohjois-Korea on kiistänyt lähettäneensä joukkoja Venäjälle. Sen varaulkoministeri on kuitenkin sanonut, että jos näin tehtäisiin, se olisi maailmanlaajuisten normien mukaista.

Lue myös: Luuri korvaan venäjäksi: Näin takavarikoiduissa kiinteistöissä suhtauduttiin MTV:n puheluihin

Näin Suomea vakoillaan - ahkerampia vakoilijoita ovat Venäjä ja Kiina

Näin Suomea vakoillaan - ahkerampia vakoilijoita ovat Venäjä ja Kiina

Apulaisprofessori arvioi takavarikkoasiaa: "Venäjä on sitonut omia käsiään"

Venäjän ihmisoikeusviranomaisen mukaan poliittista sortoa ei ole, ainoastaan "vähäisiä puhdistustoimenpiteitä"

Putinin vitsi osui Yhdysvaltojen herkkään paikkaan

Käänne Ukrainassa huolestuttaa – Shoigu vieraillut tiheään Pohjois-Koreassa

Lisää aiheesta:

Tiedustelutiedot: Venäjä suunnittelee uutta suurhyökkäystä jo kesällä – Pohjois-Korea lähettämässä lisäjoukkojaBlinken: 8 000 pohjoiskorealaista sotilasta saapunut Kurskin alueellePohjois-Korean ulkoministeri on saapunut Venäjälle, joukot saattavat suunnata etulinjaanNaton pääsihteeri: Pohjois-Korean joukkoja on Kurskissa – "Merkittävä eskalaatio"Kreml kommentoi Pohjois-Korean sotilaiden lähettämistä Ukrainaan – asiantuntija: "Olisi iso muutos" Tiedustelutiedot: Pohjois-Korea lähettänyt 1 500 sotilasta Ukrainan sotaan
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaPohjois-KoreaEtelä-KoreaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan