Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan unkarilaiset ovat Orbanin ja Kiovan puristuksessa

Ukrainan unkarilaiset ovat Orbanin ja Kiovan puristuksessa. / kuvituskuva
Ukrainan unkarilaiset ovat Orbanin ja Kiovan puristuksessa. / kuvituskuvaElmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 26.03.2023 14:22

MTV UUTISET –STT

Venäjää myötäilevän Unkarin johto on lietsonut entisestään epäilyjä unkarilaisvähemmistön lojaalisuudesta sotaa käyvässä maassa.

Lokakuussa länsiukrainalaisen Mukatshevon kaupungin keskiaikaisen linnan pihalla syntyi patsaskiista. Unkarin kansallissymboli, myyttinen Turul-lintu, sai lähteä, ja tilalle tuli Ukrainan vaakunasta tuttu kolmikärki.

Mukatshevon, unkariksi Munkacsin, pormestarin Andri Balohan mukaan Turul on keisariajan Unkarin kansallismielinen symboli ja sen oikea paikka on museossa. Aiemmin pormestari poistatti myös Unkarin liput julkisten rakennusten edustalta.

– On tärkeää osoittaa, että Transkarpatia on ollut, on ja tulee aina olemaan osa Ukrainaa, Baloha perusteli toimiaan.

Ukrainan ja Unkarin suhteet ovat olleet kireät jo vuosikausia, eikä Unkarin Venäjää myötäilevä linja suurhyökkäyksen alkamisen jälkeen ole auttanut asiaa yhtään. EU:n ja Naton jäsen Unkari on ollut aukko länsimaiden yhteisessä Ukrainaa tukevassa rintamassa torjumalla talouspakotteita ja kieltäytymällä toimittamasta aseita Ukrainalle.

Ukrainan noin 100 000 ihmisen unkarilaisvähemmistön asia tuntuu sen sijaan olevan Budapestin vallanpitäjille sydämen asia. Pääministeri Viktor Orbanin linja on saanut Balohan kaltaiset ukrainalaispoliitikot epäilemään, että Unkari havittelee Taka-Karpatiaksikin kutsutun Transkarpatian anastamista takaisin itselleen.

Kielikysymys on hiertänyt jo pitkään

Pääosa Ukrainan etnisistä unkarilaisista asuu Transkarpatian alueella, joka kuului ennen ensimmäistä maailmansotaa Itävalta-Unkarin keisarikuntaan. Unkaria on hermostuttanut Ukrainan vuonna 2017 hyväksytty laki, jonka mukaan korkeakoulututkintoa ei enää voi suorittaa unkarin kielellä.

Myös perusopetuksessa unkarinkielisen opetuksen määrää on supistettu. Unkari on vastannut tähän rahoittamalla avokätisesti unkarinkielisiä kouluja Ukrainassa.

Mukatshevossa opettajana työskentelevän Pal Popovicsin koulun seiniä koristavat kuvat Unkarin historiallisista merkkimiehistä, ja siellä opetetaan aineita vain unkariksi. Ensi syyskuusta alkaen vähintään viidesosan opetuksesta pitää olla ukrainankielistä.Popovics pitää riitelyä opetuskielestä valitettavana.– Opetus äidinkielellä on tärkeää identiteettimme säilyttämisen kannalta. Rajoitukset saavat meidät tuntemaan itsemme toisen luokan kansalaisiksi, Popovics sanoo.Monien Transkarpatian miesten kerrotaan paenneen Unkarin puolelle, jotta he eivät joutuisi sotarintamalle. Ilmahälytystä koulun kellariin paenneen Popovicsin mukaan asia ei ole niin yksioikoinen.– Me maksamme veromme ja taistelemme muiden maanmiehiemme tavoin Venäjän hyökkäystä vastaan, hän vakuuttaa.









Taistelija ihmettelee, miksi Unkari ei anna aseita

Transkarpatian suurimmasta kaupungista Uzhhorodista (unkariksi Ungvar) kotoisin oleva 50-vuotias leipuri Zsolt Ladanyi ei miettinyt kahta kertaa ennen kuin ilmoittautui vapaaehtoiseksi armeijaan.

– Kerroin ukrainalaisille tovereilleni, että olen syntynyt täällä enkä ole koskaan suunnitellut lähteväni pois, Ladanyi perustelee.

Puhelimestaan kuvia itärintaman juoksuhaudoista esittelevä Ladanyi ei voi ymmärtää, miksi Unkari ei lähetä Ukrainalle aseita.

Uzhhorodin yliopiston dekaanin Sandor Spenikin mukaan hallinto Kiovassa on tehnyt oman osansa Ukrainan ja Unkarin suhteiden kärjistämisessä. Hänen mukaansa esimerkiksi Turul-linnun poistaminen Mukatshevossa oli "puhdas provokaatio", jonka tarkoituksena oli huonontaa väestöryhmien keskinäisiä välejä.

Transkarpatian aluehallintoa edustava Volodymyr Tshubirko on samoilla linjoilla. Hänen mukaansa väestöryhmien väliset jännitteet ovat osin paisuteltu myytti ja tavoitteena pitää olla rauhan säilyttäminen.

– On täysin väärin, että etnistä unkarilaisväestöämme vainotaan Unkarin hallituksen takia, Tshubirko sanoo ja toteaa myös, etteivät he pidä hallituksesta.

Alueen unkarilaisia edustavan KMKSZ-puolueen edustajan Karolina Darcsin mukaan unkarilaisvähemmistö on saanut tuntea nahoissaan Unkarin hallituksen kielteisen kannan Ukrainan aseistamiseen.

– Uutisjuttujen kommenttikentissä jotkut ukrainalaiset kirjoittavat, että jos unkarilaiset kerran ovat tuollaisia, niin heidät pitäisi karkottaa Budapestiin, Darcsi kertoo.

Lue myös: Putin: Venäjä sijoittaa taktisia ydinaseita Valko-Venäjälle

Lisää aiheesta:

Verilöylystä toipuvan Butšan pormestari MTV:lle: Venäläisten teot olivat mahdollisia, koska niitä ei ollut tuomittu muualla aiemminSotavankeina olleet ukrainalaistaistelijat palaavat rintamalle – rekrytoinnissa kuitenkin suuria haasteitaEuroopan komissio tuomitsee ankarasti Puolan ja Unkarin päätöksen lopettaa ukrainalaisen viljan tuonti – MTV Uutiset seurasi sotaaOdessan oopperatalo on selvinnyt jokaisesta Euroopan suursodasta – ilmahälytyksen aikana katsojat ohjataan pommisuojaanErdoğan: Krimin niemimaa on palautettava Ukrainalle – Ukraina ei aio jäädyttää rintamalinjojaZelenskyi kiitti Suomea EU-huippukokouksessa – Unkarin pääministeri sai läksytyksen: "Viktor, tiedätkö mitä Mariupolissa tapahtuu nyt?"
UnkariUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Unkari
  • 24.10.10:01
    Vladimir Putin

    Orbán: "Putinilta varoitus" – Unkari yrittää jo kiertää uusia pakotteita

  • 21.10.13:58
    Ukrainan sota

    Voiko sotarikoksista etsintäkuulutettu Putin lentää Budapestin tapaamiseen? Puola: "Emme voi taata..."

  • 20.10.21:53
    Ukrainan sota

    Lavrov ja Rubio valmistelevat Trumpin ja Putinin tapaamista – Zelenskyi Lontooseen

  • 18.10.00:11
    Ukrainan sota

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin

  • 17.10.08:45
    Ukrainan sota

    Trump ja Putin: Tapaaminen Budapestissa – asiantuntija skeptinen yhdestä asiasta