Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan salainen asepyyntö paljastui – Zelenskyi suuttui

Tomahawk-risteilyohjuksen laukaisu vuonna 2011. Kuvituskuva.
Tomahawk-risteilyohjuksen laukaisu vuonna 2011. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 31.10.2024 09:09(Päivitetty 31.10.2024 11:36)
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Zelenskyin mukaan vuoto tarkoittaa, ettei kumppaneiden välillä ole luottamuksellisuutta. 

Presidentti Volodymyr Zelenskyin salainen asepyyntö Yhdysvalloille on paljastunut. Ukraina haluaa osana rauhansuunnitelmansa "pelotepakettia" Tomahawk-risteilyohjuksia.

Asiasta kertoo yhdysvaltalaislehti The New York Times yhdysvaltalaisviranomaistietoihin nojaten.

Julkisesti Zelenskyi on sanonut Ukrainan tarvitsevan voimakasta sotilaallista tukea osana rauhansuunnitelmaansa, mutta yksityiskohtia ei ole kerrottu.

Tomahawk-pyyntö on yhdysvaltalaisviranomaisen mukaan mahdoton. 

Ukraina ei myöskään ole uskottavasti kertonut Yhdysvalloille, miten se käyttäisi pitkän kantaman aseita, viranomainen sanoo.

Ukrainan Yhdysvalloille antama lista Venäjällä olevista kohteista on aivan liian suuri siihen nähden, kuinka paljon ohjuksia Yhdysvallat tai sen liittolaiset voisivat realistisesti maalle antaa.

Venäjän mukaan Tomahawk-pyyntö osoittaa Ukrainan olevan "huomattavan hermostunut" rintamatilanteesta.

Zelenskyi suuttui

Zelenskyi on osaltaan vahvistanut The New York Timesin tiedot oikeiksi toteamalla, että Ukrainan Tomahawk-pyyntö oli "luottamuksellista tietoa", kertoo ukrainalaismedia Kyiv Independent.

Zelenskyin mukaan vuoto tarkoittaa, ettei kumppaneiden välillä ole luottamuksellisuutta. 

Ukraina on myös aiemmin suuttunut erityisesti yhdysvaltalaisviranomaisten taipumuksesta vuotaa tietoja Ukrainan suunnitelmista tai tarpeista lehdistölle.

Tomahawk-ohjuksilla on liki 2 500 kilometrin kantama, mikä on noin seitsemänkertainen Yhdysvaltojen jo antamiin ATACMS-ohjuksiin nähden.

Zelenskyin mukaan hän pyysi ohjuksia sillä reunaehdolla, että niitä käytettäisiin vain jos Venäjä ei suostu lopettamaan sotaa.

– Sanoin, että tämä on ennaltaehkäisevä keino. Minulle sanottiin, että se on eskalaatiota, Zelenskyi sanoi pohjoismaisille toimittajille keskiviikkona.

Lue myös: Varoitus Venäjästä: "Käynnissä on jonkin ison operaation testi – ja se on sujunut hyvin"

Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasivat Valkoisessa talossa 26. syyskuuta. Ohjusneuvottelujen lopputulos ei ollut Ukrainan mieleen.Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tapasi Yhdysvaltojen presidentti Joe Bidenin Valkoisessa talossa 26. syyskuuta. Ohjusneuvottelujen lopputulos ei ollut Ukrainan mieleen.AFP / Lehtikuva

Epärealistinen rauhansuunnitelma?

Ukraina kertoi lokakuun puolivälissä viisi kohtaa esimerkiksi Nato-jäsenyyden sisältävän rauhansuunnitelmastaan, jota se kutsuu "voitonsuunnitelmaksi". Suunnitelma sisälsi lisäksi kolme salaista lisäkohtaa.

Suunnitelmaa on kritisoitu länsimaissa varsinkin epävirallisesti epärealistiseksi. 

Ukraina on osaltaan pyrkinyt saamaan Yhdysvalloista mahdollisimman paljon asetukea ennen kuin presidentti Joe Bidenin kausi Valkoisessa talossa päättyy. Ukraina pelkää maan tukemiseen selvästi penseämmin suhtautuvan Donald Trumpin voittavan ensi viikolla käytävät presidentinvaalit.

The New York Timesin mukaan Zelenskyin kanslia on vahvistanut Ukrainan presidentin olleen "tyrmistynyt", ettei Biden antanut lupaa hyökätä ATACMS-ohjuksilla syvälle Venäjän maaperälle presidenttien tavatessa syyskuussa Washingtonissa.

Venäjän presidentti Vladimir Putin on vaatinut, että mahdollisissa rauhanneuvotteluissa täytyy huomioida "taistelukentän realiteetit". Aiemmin tällä viikolla uutisoitiin Venäjän voimakkaiden hyökkäysten edenneen nopeasti Donetskin alueella.

Lue myös: Nyt se sanotaan suoraan: Venäjä on Suomen energiayhtiöitä päivittäin riivaavien verkkohyökkäysten taustalla

Suomessa havaitut dronet ja murrot voivat olla tulevien operaatioiden valmistelua

Luuri korvaan venäjäksi: Näin takavarikoiduissa kiinteistöissä suhtauduttiin MTV:n puheluihin

Uusi strategia: Suomi vastaa kyberhyökkäyksiin iskemällä takaisin – "Jos ei, se kannustaa Venäjää"

Putinin vitsi osui Yhdysvaltojen herkkään paikkaan

Juttua päivitetty 31.10.2024 kello 11.35: Lisätty Venäjän kommentti Ukrainan Tomahawk-pyyntöön liittyen.

Lisää aiheesta:

Venäjä iski Ukrainaan Zelenskyin Helsingin-vierailun aikana – ainakin yksi kuollutTrump käänsi kelkkansa: "Venäjällä ei ole kortteja"Trump: USA jatkamassa tiedustelutiedon antamista UkrainalleRanska alkaa toimittaa Ukrainalle kevyitä hyökkäysvaunuja – MTV seurasi sotaa 19.2.Zelenskyi antoi Bidenille Bahmutissa taistelleen sotilaan mitalin – MTV seurasi sotaaUkrainan sodan tapahtumat 20. heinäkuuta
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaYhdysvallatVolodymyr ZelenskyiJoe BidenDonald TrumpVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • 17:00
    Venäjä

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • 10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan