Venäjän hyökkäys Ukrainaan jatkuu jo viidettä päivää. Ukraina suostui neuvotteluihin Venäjän kanssa Valko-Venäjän rajalla.
MTV Uutiset seurasi neuvottelujen tapahtumia tässä artikkelissa:
18.35: Ukrainan mukaan Venäjän ja Ukrainan edustajat ovat palanneet takaisin konsultaatioita varten. Tarkoituksena on järjestää toinen tapaaminen myöhemmin. Edustajat neuvottelivat tänään taisteluiden lopettamisesta Ukrainassa.
18.05: Uutistoimisto Tassin mukaan neuvottelut olisivat nyt päättyneet.
17.11: Valko-Venäjän johtaja Aleksandr Lukašenka saattaa olla keskeinen toimija Venäjän ja Ukrainan välisessä konfliktissa, kirjotitaa CNN.
Ukrainan tiedustelupalvelujen mukaan Valko-Venäjä on osoittanut "valmiutta ehkä osallistua suoraan" Venäjän hyökkäykseen, "sen lisäksi, että se sallii venäläisten käyttää aluettaan ja päästää heidät rajan yli Ukrainaan", kertoi Ukrainan hallituksen virkamies CNN:lle.
Valko-Venäjällä ja Venäjällä on läheiset sotilaalliset suhteet, ja venäläiset joukot ovat hiljattain sijoittuneet Valko-Venäjälle laajoihin sotaharjoituksiin.
16.20: Neuvottelut jatkuvat edelleen.
15.48: Antaako Venäjän ego myöten, kysyy Lassila. Venäjä painaa päälle Ukrainassa, mutta toisaalta sen taloustilanne ja joutuminen täydelliseen hylkiön asemaan on koko maalle iso ongelma.
Johtaako tämä tilanteeseen, jossa Venäjä haluaa eskaloida sotaa, kun kaikki on menetetty?
– Itse en oikein jaksaisi uskoa sitä. Kyllä tässä varmasti jonkinlaista ratkaisua Kremlin taholta yritetään löytää, koska tilanne on todella katastrofaalinen Venäjälle tällä hetkellä.
Paluuta entiseen Putinilla ei tutkijan mukaan enää ole, vaan hänen asemansa maailmassa ja Venäjällä on varmasti hyvin erilainen sodan loputtua.
