Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina: Venäjän sukellusvene ja sotalaiva todennäköisesti korjauskelvottomia Sevastopolin iskun myötä

0:36Krimillä valtavia räjähdyksiä – Venäjä syyttää UkrainaaTelegram-kanava CHP_Sevastopolin jakamia videoita, joiden väitetään näyttävän Sevastopolissa tapahtuneita räjähdyksiä. Videon aitoutta ei ole vahvistettu.
Julkaistu 13.09.2023 19:44
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ukrainalaisviranomainen väittää uutistoimisto Reutersin mukaan, että Venäjän suuri maihinnousualus ja sukellusvene ovat todennäköisesti vaurioituneet Ukrainan hyökkäyksessä Sevastopoliin niin pahoin, ettei niitä voida korjata.

Venäjän puolustusministeriö on myöntänyt kahden sotalaivan vaurioituneen Ukrainan hyökkäyksessä. 

– Ne ovat kärsineet merkittäviä vahinkoja. Voimme nyt sanoa, että on hyvin todennäköistä, ettei niitä tulla korjaamaan, sanoi Ukrainan sotilastiedustelun Andriy Yusov Reutersin mukaan.

Muun muassa valkovenäläinen media Nexta väittää, että vahingoittuneet sota-alukset ovat maihinnousualus Minsk ja sukellusvene B-237 Rostov.

Ukraina teki sota-aluksia vaurioittaneen hyökkäyksen Sevastopolin telakalle varhain keskiviikkoaamuna. Venäjä käyttää laittomasti miehittämänsä Krimin niemimaan Sevastopolia Mustanmeren laivastonsa tukikohtana.

Venäjän puolustusministeriö väittää, että vahingoittuneet alukset pystytään korjaamaan ja ne palaavat palvelukseen. Korjausten kestosta ei ole tietoa. Vahingoittuneet alukset olivat Venäjän mukaan korjattavana telakalla. Satamaan on noin 300 kilometrin matka Ukrainan satamakaupunki Odessasta.

Venäjän Sevastopolin miehityshallinnon kuvernöörin julkaisema kuva telakkapalosta.Venäjän Sevastopolin miehityshallinnon kuvernöörin julkaisema kuva telakkapalosta.AOP

Lue myös: Aloittaako Venäjä uuden liikekannallepanon, Vladimir Putin? Näin hän vastasi

"Sodan suurin hyökkäys Sevastopoliin"

Venäjän mukaan Ukraina hyökkäsi telakalle kymmenellä risteilyohjuksella ja kolmella vesidronella. Venäjä väittää ampuneensa alas seitsemän Ukrainan ampumaa ohjusta. Venäjä väittää lisäksi tuhonneensa useita hyökkäysveneitä.

– Kyse todella on sodan suurimmasta hyökkäyksestä Sevastopoliin, sanoi Ukrainan merivoimien eläköitynyt kapteeni Andriy Ryzhenko puhelimitse uutistoimisto Reutersille.

Reutersin mukaan tiedossa ei ole, millaisia ohjuksia Ukraina hyökkäyksessä käytti. Ukrainan sotilastiedustelu kieltäytyi kommentoimasta tapaa, jolla hyökkäys tehtiin. 

Ryzhenko arvioi, että kyse saattoi olla ukrainalaisvalmisteisista Neptune-ohjuksista, jotka on suunniteltu laivoja vastaan. Ryzhenkon mukaan on myös mahdollista, että Ukraina käytti Britannian antamia Storm Shadow -risteilyohjuksia. Tätä hän kuitenkin piti epätodennäköisempänä.

Britannian Sky News -uutiskanavan mukaan nimettömät lähteet väittivät, että Ukraina käytti hyökkäyksessään Storm Shadow -ohjuksia. 

Venäjän Sevastopolin miehityshallinnon kuvernöörin Mikhail Razvozhayevin mukaan 24 ihmistä haavoittui hyökkäyksessä.

Lue myös: Shoigu: Venäjän puolustuksella on paikoin vaikeaa

Lisää aiheesta:

Venäjän sukellusveneessä kaksi valtavaa reikää – kuvat julkiVenäjä myöntää: Kaksi sotalaivaa on vaurioitunut iskussa – "Sodan suurin hyökkäys Sevastopoliin"Ukraina: Venäjä menetti päivässä liki 600 sotilasta, 30 panssaria ja 30 tykkiä – MTV seurasi sotaaUkraina syyttää Venäjää merirosvouksesta – MTV seurasi sotaaKymmeniä laivoja ankkuroituneena Tonavan varrella Länsi-Ukrainassa – MTV seurasi sotaaPutin syytti länttä viljasopimuksen käyttämisestä poliittiseen kiristykseen – MTV seurasi sotaa
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:48
    Venäjä

    Putinin kuvan päälle virtsattiin – Pussy Riotin jäsenille yli 10 vuoden vankeusrangaistukset

  • 06:17
    Venäjä

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • 06:00
    Venäjä

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • Eilen20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"