Euroopan seurajoukkuejalkapallon "kakkoskisan" Uefa-cupin loppuottelu pelataan keskiviikkona Lissabonissa toisen loppuottelijan, Sportingin, kotikentällä, 52 000 henkeä vetävällä José Alvalade -stadionilla. Sportingin päävalmentaja José Peseiro ei intoile kotiedun takia. Peseiro muistaa vielä viime vuoden tapahtumat Euroopan mestaruuskisojen finaalissa Portugalissa.
- Portugali oli suosikki Kreikkaa vastaan EM-lopputurnauksessa, mutta mitä tapahtuikaan? Mitään ei voi sanoa varmaksi, Peseiro pohti.
Portugali hävisi EM-kotikisoissaan Kreikalle loppuottelun maalein 1-2.
Kotietunsa on hyödyntänyt maksimaalisesti eurocupien historiassa neljä joukkuetta. Rotterdamilainen Feyenoord nappasi Uefa-voiton kotistadionillaan kolme vuotta sitten, ja muut onnistujat ovat Real Madrid Euroopan cupissa 1957, milanolainen Internazionale Euroopan cupissa 1965 ja FC Barcelona cup-voittajien cupissa 1982.
Siinä, missä TsSKA:lla - ja Venäjällä - on keskiviikkona haussa ensimmäinen arvovoitto eurooppalaisella seuratasolla, on Sportingillakin jo aikaa vierähtänyt pokaalin nostosta eurokentillä. Seuran ainoa turnausvoitto eurocupeissa on kauden 1963-1964 cup-voittajien cupin ykköstila.
TsSKA odottaa José Alvalade -stadionille vain noin paria tuhatta kannattajaansa. Joukkueen valmentaja Valeri Gazzajev kuitenkin uskoo, että joukkue kestää paineet Sportingin kotiyleisön pauhatessa.
- Olemme valmiita kohtaamaan Sportingin sen omalla takapihalla. Meille on ainakin luvattu täysi tupa, ja loppuottelussa on varmasti hyvä tunnelma, Gazzajev lausui.
(MTV3-Reuters)
Lue myös:
