Tyrniä saa poimia puristimilla

Tyrnimarja sopii atooppisen ihon hoitoon.
Copyright MTV Oy 2001
Julkaistu 14.09.2005 11:05(Päivitetty 15.09.2005 08:59)

Tyrnin poiminta on jokamiehenoikeus, mutta marjan poimintaa koskevia määräyksiä antaa luonnonsuojeluasetuksen mukaan ympäristöministeriö.

Tyrnin poiminta puristimilla on sallittua Länsi-Suomen, Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskusten alueilla huomisesta alkaen. Lounais-Suomen ympäristökeskuksen alueella puristimilla saa poimia vasta lokakuun alusta lukien. Käsinpoimintaa ei ole rajoitettu.

Pohjanlahden pohjoisosassa pakkanen puraisee ja kypsyttää marjat aiemmin kuin Selkämeren rannoilla.

Länsi-Suomen ympäristökeskuksesta painotetaan, että tyrnin kerääminen oksia katkaisemalla tai musertamalla, oksien kerääminen kaupan pitämistä varten sekä oksien kaupaksi tarjoaminen ja myyminen on kiellettyä.

Tyrnin poiminta on jokamiehenoikeus, mutta marjan poimintaa koskevia määräyksiä antaa luonnonsuojeluasetuksen mukaan ympäristöministeriö.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa