Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työmarkkinajohtajat jatkavat neuvotteluita viikonloppuna

Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies (vas.) ja SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly (edessä) Helsingissä 28. tammikuuta 2016 Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n tiloissa, jonne työmarkkinakeskusjärjestöt kokoontuivat aloittamaan yhteiskuntasopimusneuvottelut.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies (vas.) ja SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly (edessä) Helsingissä 28. tammikuuta 2016 Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n tiloissa, jonne työmarkkinakeskusjärjestöt kokoontuivat aloittamaan yhteiskuntasopimusneuvottelut.Lehtikuva
Julkaistu 26.02.2016 15:28(Päivitetty 26.02.2016 16:12)

MTV UUTISET - STT

Neuvottelut yhteiskuntasopimuksesta ja paikallisesta sopimisesta ovat päättyneet tältä päivältä. Työmarkkinajohtajat jatkavat niitä jälleen sunnuntaina, mutta jo sitä ennen osapuolet käyvät valmistavia keskusteluita.

Neuvottelulähteistä kerrotaan, että tänään käsiteltiin lähinnä paikallista sopimista ja sen edellytyksiä. Neuvotteluihin tulee tauko, koska eri osapuolten on tahoillaan pohdittava edellytyksiään paikalliseen sopimiseen. Muun muassa Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) hallinnon on määrä puida tilannetta tänään.

Asioiden kerrotaan edenneen, mutta hitaasti.

Yhteiskuntasopimuksen on arvioitu voivan syntyä nopeasti, kunhan paikallisesta sopimisesta päästään sopuun. Vaihtoehdot kustannuskilpailukyvyn parantamiseksi ovat tiettävästi jo pitkälti tiedossa, mutta kokonaisuus on vielä sopimatta.

Palkansaajajärjestöt ovat kutsuneet hallintojaan koolle maanantaiaamuksi. Onkin mahdollista, että neuvotteluissa yritetään puristaa ratkaisua maanantain vastaisena yönä. Näin työmarkkinajärjestöt ehtisivät vielä saada aikaan "helmikuun järkiliiton", jota julkisuudessa on peräänkuulutettu.

Eräs työmarkkinajohtaja toteaa kuitenkin, että kaikki isot asiat ovat yhä auki ja paljon pitäisi tapahtua, jotta ratkaisu olisi mahdollinen.  
Neuvotteluissa haetaan rajoja sille, miten ja mitä työehdoista voitaisiin sopia paikallisesti. Järjestöjen on ollut vaikeaa sopia myös kriisilausekkeesta eli tavasta, jolla yrityksen kriisitilanteisiin voidaan reagoida.

Keskusteluita paikallisesta sopimisesta on vaikeuttanut se, että osalla liitoista on jo laajat valmiudet sopia työehdoista paikallisesti, kun taas osalle yrityskohtainen sopiminen on hyvin uutta.

Lisää aiheesta:

Ammattiliitot testaavat hallituksen hermoja – kestääkö kilpailukykysopimus?Suomen mallia väännetään - SAK:n hallitus koolla huomennaPAMin hallitus käsittelee yhteiskuntasopimusta ensi viikon torstainaPaikallisesta sopimisesta yhteisymmärrys – yhteiskuntasopimus läheneeTyöelämäpaketti kasaan viikossa: Nollakorotukset esillä STTK:n Palola: Yhteiskuntasopimus voi syntyä jo parissa viikossa
Sipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus
  • 29.10.00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 25.4.17:35
    Taksit

    Taksiuudistuksen lakiluonnoksessa mukana kiistellyt taksamittarit ja värilliset kilvet

  • 01.10.202316:13
    Petteri Orpo

    Orpo pääministerin haastattelutunnilla: Ministerien palkkioiden mahdollinen leikkaaminen käydään hallituksen piirissä läpi

  • 18.08.202308:18
    Yliopisto

    Helsingin yliopiston alamäki herättää jo huolta korkeakoulutuksen tilasta – "Muut Pohjoismaat painivat täysin eri sarjassa"

  • 04.04.202316:20
    Juha Sipilä

    Tutkimus: Asiakasmaksujen korotukset köyhdyttivät Sipilän kaudella varsinkin ikääntyneitä